Sloboda, ključna riječ DEUS-a

Ovogodišnje, 32. izdanje manifestacije Decembarska umjetnička scena u Podgorici, počinje večeras promocijom knjige “Etnografski kroki Crne Gore” prof. dr Lidije Vujačić

861 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Jelena Kontić
Foto: Jelena Kontić

Slaveći 80 godina od oslobođenja Podgorice, vođeni vrijednostima i motivom slobode, ovogodišnja manifestacija Decembarska umjetnička scena DEUS, donosi bogat i raznovrstan program. Pored repertoara povodom Dana Podgorice, u okviru DEUS-a se ističu segmenti kojima se podsjeća na pozitivne prakse iz prošlosti, ali i njeguje savremeni, angažovani izraz, kao i koncerti kojima DEUS izlazi iz dosadašnjih okvira i širi svoje djelovanje, zaključak je jučerašnje konferencije za medije.

Koncerti poznatih grupa “Van Gogh” i “Galija” biće upriličeni na Trgu nezavisnosti, u organizaciji DEUS-a, a u okviru Podgoričkog pazara, i to u susret Danu Podgorice, najavila je sekretarka Sekretarijata za kulturu Snežana Tomanović koja je otkrila i da će “Regina” nastupiti na koncertu iznenađenja, a lokacija će biti naknadno objavljena.

Nakon 16 godina pauze, ove godine će u okviru DEUS-a biti obnovljen Podgorički likovni salon, istakla je direktorka Muzeja i galerija Podgorice Ivana Ćupić...

To su samo segmenti ovogodišnjeg programa za koji je portparolka Sekretarijata za kulturu Jelena Đurđić Tomović, kazala da će biti “prava umjetnička riznica za Podgoričane svih uzrasta”.

“Program je pažljivo koncipiran kako bi predstavio raznolikost, kvalitet i bogatstvo umjetničkog stvaralaštva, od lokalne do međunarodne scene”, kazala je Đurđić Tomović.

Izložbe, knjige, koncerti, filmovi, predstave...

Sekretarka Tomanović je najavila da 32. DEUS počinje večeras, promocijom knjige “Etnografski kroki Crne Gore” prof. dr Lidije Vujačić, koja će biti održana u galeriji “Risto Stijović” u Podgorici, u 19 časova. Na promociji će govoriti: dr Srđan Radović, dr Vesna Rašulić Delić i autorka.

foto: promo

Do 27. decembra će, u okviru DEUS-a, biti priređeno 30 sadržaja iz oblasti književnosti, muzike, pozorišta, filma i vizualnih umjetnosti.

“Tu je sedam promocija književnih djela, muzički, likovni - u okviru kojeg će već šestog decembra biti otvoren Podgorički likovni salon. Za 16. decembar je planirano otvaranje izložbe “Crnogorska grafika malog formata” u galeriji “Art”, a za 20. izložba Miluna Lutovca u Paviljonu Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore. Tu su i dva omaža, i to 18. decembra Voju Staniću u galeriji Risto Stijović, a istog dana i Ristu Stijoviću kada će na platou Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” biti izložena fotografija djela iz legata Rista Stijovića. Kada je pozorišni segment u pitanju, možemo najaviti tri predstave, i to “Smrt u Dubrovniku” 5. decembra u sali “Dodest”, zatim predstava o vršnjačkom nasilju za djecu, odnosno za tinejdžere “Pogledaj unutar sebe” 26. decembra, a istog dana će u velikoj sali CNP-a biti izvedena višenagrađivana predstava Jagoša Markovića “Ćelava pjevačica””, najavila je, između ostalog, Tomanović.

Dani japanske kulture biće održani od 11. do 13. decembra, a pored projekcije japanskih filmova, najavljen je i program koji će posjetioce upoznati sa vještinama i praksama po kojima je Japan poznat u cijelom svijetu, kao što su kendo, anime, haiku poezija...

Program “Djeca svome gradu” biće upriličen 11. decembra u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”, smotra folklora 9. decembra... Tradicionalno, krajem decembra, 22. i 23. biće održana 19. Smotra kratke video forme u “Dodestu”.

“Ove godine ključna riječ za DEUS bila je ‘sloboda’, jer Podgorica slavi 80 godina od oslobođenja, što ćemo obilježiti na različite načine. Kako se uporedo sa DEUS-om održava i Podgorički pazar, u susret Danu Podgorice ćemo organizovati dva koncerta na Trgu nezavisnosti, i to u okviru Podgoričkog pazara, a kao zabavni segment DEUS-a. “Van Gogh” će nastupiti 18. decembra, a 19. “Galija”, dok će 27. koncert iznenađenja održati i “Regina”, otkrila je Tomanović.

Početak nastavka tradicije

Poslije 16 godina pauze, biće obnovljen Podgorički likovni salon koji prevazilazi granice države, najavila je Ćupić ističući da će 20. decembra, povodom Dana Podgorice, biti otvorena i izložba posvećena tom datumu. Na ovogodišnjem Salonu, koji će biti otvoren šestog decembra i trajati do 16. januara, biće predstavljeno 28 umjetnika iz zemlje i inostranstva, a čija je selektorka muzejska savjetnica Muzeja savremene umjetnosti Vojvodine, Sanja Kojić Mladenov koja je osmislila koncept. Salon će biti upriličen u Modernoj galeriji, kako na prizemlju, tako i u gornjem dijelu.

“Prva izložba Salona, nakon duge pauze, ima za cilj da okupi i predstavi savremene lokalne i regionalne umjetničke prakse. Kroz manifestaciju duge tradicije, ovogodišnji Salon se nadovezuje na već postignute rezultate koji su pratili kako društvene, tako umjetničke i istorijske tokove, te nastavlja sa pokrivanjem aktuelnih umjetničkih pojava, ali i metodoloških pristupa i koncepta”, kazala je Ćupić.

Ona je podsjetila da je Podgorički likovni salon ustanovljen 1995. godine, kada je bio zamišljen tako da promoviše podgoričke umjetnike koji su svojim radom i kreativnim djelovanjem zaslužili posebno mjesto u kulturnim krugovima grada. Sa jednim prekidom 1999, tradicija održavanja salona nastavila se do 2008, kada je prekinut.

“Mi sada nastavljamo i produžavamo Salon koji se oddržava pod simboličnim nazivom “Vrt nade” koji polazi od odnosa čovjeka i njegovog okruženja, propituje bogatstvo raznolikosti, ali i izazove kojima se suočava tokom traganja. Kroz temu koja povezuje aktuelne društvene procese, izložba ističe važnost biodiverziteta i očuvanja životne sredine sa jedne strane, a istovremeno ukazuje na negativne aspekte hijerarhijskog razmišljanja, te instrumentalizacije drugih zarad sopstvenih interesa”, rekla je Ćupić.

Ona je istakla nadu da će upravo ova izložba i obnova biti “početak nastavka tradicije”, manifestacije koja je predstavljala jedan od najznačajnijih kulturnih događaja u Podgorici.

Bonus video: