Vašington je Hašimu Tačiju, Ramušu Haradinaju i drugim vođama kosovskih Albanaca zaprijetio "posljedicama" ako se i dalje budu opirali osnivanju suda za ratne zločine na Kosovu, piše u evropskom izdanju američki list "Politiko" .
List navodi da "Tači i ostali politički prvaci kosovskih Albanaca onemogućavaju istrage o ubistvima, otmicama i trgovini ljudskim organima".
Prijetnju Tačiju, Haradinaju i drugim uticajnim političarima u Prištini je ovih dana stavila do znanja pomoćnik američkog državnog sekretara Viktorija Nuland, dodaje "Politiko", pozivajući se na zapadne diplomate i međunarodne zvaničnike, koji smatraju da se Tači boji da i sam bude osuđen.
Izvještač lista Čak Sudetić, koji je godinama kao novinar Njujork tajmsa izvještavao sa ratišta i o zbivanjima u bivšoj Jugoslaviji, dodaje da zapadne diplomate navode da se prijetnja Vašingtona prevashodno odnosi na to da će specijalni sud biti osnovan od Savjeta bezbjednosti UN, što Priština nikako ne želi.
U izvještaju pod naslovom "Nasilnici koji vladaju Kosovom" se dodaje da su "Tači i ostali u kosovskom političkom vođstvu od zapadnih obavještajnih službi označeni kao ličnosti organizovanog kriminala", a "evropski diplomata koji je pratio Balkan decenijama kaže da je stav bio: On jeste kučkin sin, ali je naš kučkin sin".
Prema izvještaju američkog dnevnika, "zapadne diplomate smatraju da Tači djeluje iza pozornice - zastrašujući pripadnike sopstvene stranke - kako bi što više odložio osnivanje suda… i oslabio dokaze za tužioca, a ove diplomate se pitaju nije li to zato što strahuje da bude osuđen?"
"Krajem 2010-e je štampa na Kosovu javila", ističe se u članku, "da je Tači prijetio da će objaviti ime svakog Albanca koji bi pomogao (izvjestiocu Savjeta Evrope Diku) Martiju u istrazi".
"Tači se ponaša kao zvjer u kavezu, kaže visoki predstavnik međunarodne organizacije u Prištini, ljudi na Kosovu bi bili srećni da ga se ratosiljaju, ali ne znaju kako, jer Tači ima nadzor nad vlašću i ekonomijom".
"Politiko" prenosi da je Tačiju i vođama kosovskih Albanaca predočeno sljedeće "upozorenje SAD: žrtve navedenih otmica i ubistava u 1999. i 2000. su mahom bili kosovski Srbi, Romi, pripadnici drugih manjina, ali među žrtvama je bio i značajan broj Albanaca kojima je pripisivano da su 'srpski kolaboranti' ili su se na drugi način zamjerili komandantima UČK".
I, kao se podvlači, "istraga je došla do dokaza da su mnoga ubistva povezana sa zaradom od prodaje njihovih organa".
Američki i zapadnoevropski diplomate ukazuju na to da bi "sud mogao doprinijeti nužnom čišćenju od korumpiranih zvaničnika koji koče i rast kosovske privrede".
"Neki zapadni diplomatski zvaničnici i analitičari navode da su nedavni oružani okršaji UČK 'separatista' s policijom u Makedoniji i iznenađuća navala ilegalnih kosovsko-albanskih migranata na Mađarsku, mogli biti upozorenje vođa kosovskog podzemlja Evropskoj uniji kakve nevolje oni mogu izazvati ako EU i Brisel ne ustuknu od osnivanja suda".
"Politiko" opširno navodi nalaze Dika Martija i Savjeta Evrope, kao i specijalnog tužioca Klinta Vilijamsona o zločinima, uključujući trgovinu organima, za koje mogu biti osuđeni vođi bivše paravojne organizacije kosovskih Albanaca UČK.
Bonus video: