Sveti arhijerejski Sabor SPC ekskomunicirao je bivšeg vladiku raško-prizrenskog Artemija i bivšeg igumana manastira Crna Reka Nikolaja.
Kako je saopšteno na sajtu SPC, ranije raščinjeni vladika Artemije i iguman Nikolaj su trajno isključeni iz SPC.
Sabor je pozvao sve njihove pristalice da se vrate kanonskom poretku Crkve.
Artemije i Nikolaj će od sada moći da koriste samo svoja svetovna imena, Marko Radosavljević, odnosno Negoslav Nikolić.
Artemije i Nikolaj su praktično anatemisani, što je prvi slučaj u istoriji srpske crkve.
Istoričar Aleksandar Raković u izjavi za Tanjug kaže da je takva odluka SPC bila očekivana s obzirom na to da se bivši episkop Artemije još jednom oglušio o dobronamjeran poziv za mir i jedinstvo koje mu je uputio srpski patrijarh Irinej.
Raković, inače, smatra da je ovo proljećno zasjedanje Sabora bilo značajno jer su donijete veoma važne odluke.
Jedna od tih odluka je i razrješenje episkopa kanadskog Georgija i episkopa mileševskog Filareta.
Raković kaže da su arhijereji bili podijeljeni oko procedure koja se sprovodi radi razrješenja vladika s dotadašnjih episkopskih katedri.
"Javnost je bila upoznata s ovim dilemama ali ih neki mediji nisu protumačili na pravi način. Nije bilo potrebe da se u javnosti podgrijava atmosfera, da se čitavom procesu pridaje negativan predznak. Nasuprot tome, Sveti arhijerejski sabor SPC je u demokratskoj proceduri, glasanjem arhijereja, donio odluke koje nisu nimalo lake", naveo je on.
Time je, napominje, SPC izričito pokazala da je snažna i čvrsta i da može da se uhvati u koštac s najvećim izazovima.
Kada je riječ o odluci Sabora SPC da obnovi dijalog sa nekanonskom Makedonskom pravoslavnom crkvom, ali pod uslovom da ta crkva u raskolu obustavi progon arhiepiskopa Jovana Vraniškovskog, Raković kaže da je taj slučaj inače doveden do apsurda.
"MPC u raskolu je učešćem u tim nemilim događajima previše otežala rješenje važnog crkvenog pitanja u Republici Makedoniji. Uprkos teškim okolnostima, Srpska pravoslavna crkva i Pravoslavna ohridska arhiepiskopija još jednom su pružili ruku Makedonskoj pravoslavnoj crkvi radi pronalaženja rješenja koje bi bilo najprije u korist makedonskih vjernika", naveo je on.
Smatra da nema razumnog razloga da MPC u raskolu odbije pruženu ruku SPC i Pravoslavne ohridske arhiepiskopije.
"Nadamo se se da bi u bliskoj budućnosti moglo doći do pomirenja prvo makedonskih jerarhija a samim tim i vraćanja dijela makedonskih arhijereja, koji su sada u raskolu, u kanonski poredak Pravoslavne crkve", naveo je Raković.
Time bi se, kaže, potom pružila prilika da se u razumnom roku pokrene kanonska procedura za rješavanje konačnog statusa makedonske pravoslavne jerarhije u odnosu prema SPC i drugim pravoslavnim crkvama.
Sabor je proljećno zasjedanje započeo 14. maja.
Bonus video: