Holandski sud presudio je danas da je država Holandija odgovorna za smrt više od 300 ljudi u Srebrenici 1995. godine.
"Država je odgovorna za gubitak koje je pretrpjela rodbina muškaraca koje su bosanski Srbi deportovali iz logora holandskog bataljona u Potočarima, u popodnevnim satima 13. jula 1995", stoji u presudi holandskog suda, a prenosi AFP.
Rodbina žrtava je pokrenula tužbu, okrivljujući holandske mirovne snage za to što nisu zaštitile hiljade Muslimana ubijenih u Srebrenici.
"Tužba je djelimično uvažena, a sud je podijelio žrtve u tri kategorije. Pravda je dobijena za grupu od oko 300 i 500 muškaraca koji su bili unutar same baze UN,a a za ostale, one koji su bili oko baze i za muškarce koji su iz centra Srebrenice usmjereni u šumu, tužba je odbijena. Sud smatra da država Holandija nije odgovorna za njihovu smrt", rekao je advokat Semir Guzin, član tima koji zastupa Srebreničane u Holandiji.
On je rekao da će se "borba nastaviti" i da postoji mogućnost žalbe i još pravnih ljekova.
Prošle godine, sud u Holandiji je presudio da je država odgovorna za smrt trojice Bošnjaka u Srebrenici.
Prošle nedjelje obilježena je 19. godišnjica zločina u Srebrenici. Snage Vojske Republike Srpske su 11. jula 1995. godine ušle u Srebrenicu i počinile jedan od najvećih ratnih zločina u istoriji.
U vrijeme rata u BIH Srebrenica je bila muslimanska enklava u istočnoj BiH, koja je formalno bila pod zaštitom UN. Napad na Srebrenicu počeo je 6. jula 1995. i završio se pet dana kasnije ulaskom VRS pod komandom generala Ratka Mladića u grad.
Holandski bataljon UN bio je stacioniran u enklavi u vrijeme napada srpskih snaga.
Prema optužnicama Haškog tribunala, vojnici pod komandom generala Mladića su do 19. jula organizovano i sistematski ubili oko 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka. Oko 30.000 žena i djece deportovano je za dva dana.
U izvještaju holandskih stručnjaka, objavljenom 10. aprila 2002. i u kome se navode rezultati istraživanja okolnosti pada Srebrenice tokom rata u BiH, ocijenjeno je da holandska vlada i UN snose dio odgovornosti za masakr Muslimana 1995. godine. Nakon toga holandska vlada i načelnik Generalštaba holandske vojske podnijeli su ostavke.
U izvještaju vladine Komisije za Srebrenicu navedeno je da je tokom ofanzive srpskih snaga na tadašnju "zaštićenu zonu" u julu 1995. ubijeno 7.800 Bošnjaka.
Za genocid u Srebrenici 1995. optuženi su vođe bosanskih Srba Radovan Karadžić i general Ratko Mladić. Karadžić je uhapšen 21. jula 2008, nakon 13 godina skrivanja, a Mladić u maju 2011, poslije 16 godina skrivanja, i njima se sudi pred Haškim tribunalom za ratne zločine.
U decembru 2012. Haški tribunal je osudio generala Zdravka Tolimira, bivšeg pomoćnika Ratka Mladića i ratnog šefa obavještajne službe Glavnog štaba VRS, na doživotnu kaznu zatvora, proglasivši ga krivim za genocid nad Muslimanima iz Srebrenice.
Bonus video: