Izgubljen entuzijazam: Zaboravljeno bosansko proljeće

Građani više ne očekuju da će vlast u BiH ozbiljno uzeti u razmatranje njihove zahtjeve, osim možda tokom predizborne kampanje
6 komentar(a)
Ažurirano: 16.04.2014. 16:18h

Kada su početkom februara izbile demonstracije širom Federacije Bosne i Hercegovine, svi su pomislili da je došlo vrijeme za promjene i da će građani konačno zaustaviti bezvlašće koje se nad njihovim životima sprovodi posljednjih dvadeset godina. Građani su se organizovali u Plenume i to je, slaže se većina, jedini rezultat koji je proizašao iz februarskih demonstracija.

Analitičar Pejo Gašparević kaže da se, nažalost, osim predstave za medije, nije izrodilo ništa politički opipljivo. „Nemamo ništa što se može nazvati rezultatom tih protesta. To ne treba da čudi jer je sama organizacija tih protesta imala nezgodnu političku svrhu, a to je pravljenje neke vrste nereda bez političkog rezultata“, kaže Gašparević.

Stari zahtjevi, stara priča

I zaista, na protestima u februaru, hiljade ljudi na ulicama gradova širom Bosne i Hercegovine tražilo je pravo na bolji život, suzbijanje kriminala i korupcije, reviziju privatizacije… Dva mjeseca kasnije, nekoliko desetina građana ispred Vlade Federacije ponovo je sa istim zahtjevima. Ovoga puta to su članovi Plenuma iz svih gradova - „Plenum svih Plenuma“, a osim transparenata i upozorenja ništa konkretno nije učinjeno. Ni dva mjeseca kasnije zahtjevi nisu artikulisani, da li kroz jednog čovjeka ili manju grupu ljudi.

Feđa Fajić, aktivista iz Mostara, pročitao je još jednom zahtjeve građana ispred Vlade Federacije u Sarajevu na protestu u srijedu: „Ostavka Vlade Federacije BiH, obustavljanje svih privatizacionih procesa i revizija dosadašnje privatizacije, te ukidanje beneficija zaposlenima u institucijama i organima javne uprave, hitno usklađivanje penzija s rastom prosječne plate u Federaciji BiH, trenutno obustavljanje svih zaduživanja kod međunarodnih i domaćih banaka kako bi se finansirala javna potrošnja“, rekao je Fajić pred nekoliko desetina okupljenih građana.

To su zahtjevi i od prije dva mjeseca, a vlasti ih toliko i razmatraju, igrajući se sa građanima i prebacujući nadležnosti sa jednih na druge institucije. Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, kao i prije dva mjeseca, i ovoga puta kaže da će Vlada zahtjeve razmotriti i vidjeti kako dalje. „Uvažavamo sve zahtjeve i o njima će se Vlada opredjeljivati prema tome da li je to u skladu sa zakonom i može li se ili ne može rješavati. A izbori su način na kojima se građani o tome mogu da se izjasne šta misle o vlastima“.

Koji su mogući scenariji?

Dakle, sve je i dalje u domenu transparenata „Gladni smo na tri jezika“, „Čeka vas Sanader“, „Hoćemo li ćutati dok oni kradu“, „Lopovi, lopovi“… Pitanje je kada će i da li će uopšte nešto konkretno i biti od reakcije građana. A postavlja se i pitanje šta. Smjena vlasti, smatraju analitičari, ne bi u ovom trenutku značila baš ništa, samo bi usložnila situaciju jer su izbori pred vratima. S druge strane, čekanje izbora znači čekanje naredne godine, do formiranja vlasti, pogotovo ukoliko njeno formiranje bude teklo po scenariju iz 2010.

Foto: sarajevomtimes.com

Gašparević strahuje da ni naredni period neće donijeti konkretne rezultate u radu Plenuma ili protestima građana: „Oni su izgubili onaj početni entuzijazam, ako ga je uopšte i bilo, a osim toga, oni od početka nisu bili usmjeravani kako treba, što za posljedicu ima dva mjeseca protesta bez rezultata“.

Poruka vlastima je da će građani protestovati u svojim gradovima svakog dana dok god zahtjevi ne budu ispunjeni, a ukoliko se to ne desi, najavljuju da će u oktobru na izborima pokušati da promijene stanje stvari. To samo potvrđuje da ni građani više ne očekuju da će vlast ozbiljno uzeti u razmatranje njihove zahtjeve, osim možda u svrhu prikupljanja političkih poena tokom predizborne kampanje.

Do izbora je ostalo nešto više od šest mjeseci i, kako sada stvari stoje, promjene, ukoliko ih bude, tražiće se u nekim novim kandidatima. Jedno od rješenja jeste formiranje liste Plenuma sa kojom bi se izašlo na izbore sa ozbiljnim kandidatima i na taj način, dolaskom na vlast direktnim putem, ostvarili zahtjevi. Dinamikom kojom se sada rješavaju ti zahtjevi, prema mišljenju javnosti, ne treba očekivati bilo kakva rješenja od trenutne vlasti.

Galerija

Bonus video: