Srpski novinar u egzilu: "Sve je počelo kad je Vučić došao na vlast"

U intervjuu za „Frankfurter rundšau“, Marko Vidojković, srpski pisac i novinar u egzilu, govori o ciljanim medijskim kampanjama protiv kritičara režima u Srbiji, prijetnjama njemu i kolegama, i o životu – negdje u Evropi.

11461 pregleda 65 reakcija 19 komentar(a)
Marko Vidojković, Foto: Printscreen/Youtube
Marko Vidojković, Foto: Printscreen/Youtube

Predstavljajući Marka Vidojkovića (48), koji je između ostalog pisac, bivši glavni urednik časopisa „Maksim“ i „Plejboj“, TV-voditelj, podkaster i kolumnista lista „Danas“, novinarka lista Frankfurter Rundšau Evelin Šau piše i da je on „jedan je od najistaknutijih kritičara predsjednika Aleksandra Vučića“.

"Od objavljivanja romana ’Đubre’ krajem 2020. dobio je oko stotinu prijetnji smrću i skoro dvije godine nije izlazio iz stana. Početkom 2023. pritisak je postao toliki da je pobjegao u inostranstvo uz pomoć međunarodnog udruženja pisaca PEN. Ono ga je uvrstilo na listu 115 najgorih slučajeva represije slobode mišljenja na svijetu. Otada on i njegova supruga putuju Evropom, krijući se od javnosti.“

„Režim vlada zastrašivanjem“

Na pitanje zašto je morao da napusti zemlju Vidojković konstatuje da, „što se režim više bliži kraju, napadi na njegove kritičare postaju oštriji“, te da je „u posljednje dvije-tri godine postalo neizdrživo“.

Priča da „režim vlada zastrašivanjem, uz totalnu medijsku cenzuru i potpuno potiskivanje svih kritičkih glasova“, da „kontroliše skoro sve medije, sve javne televizije i više od 90 odsto dnevnih novina i magazina“.

Vidojković podseća i da je aktivan u javnosti od 2004, da je „oštro kritikovao i vlade Vojislava Koštunice i Borisa Tadića“, a zatim ističe: „Ali nikad se nisam plašio za svoj život. Sve je počelo kada je Vučić došao na vlast“. Vidojković ujedno dodaje da „napadi dolaze direktno od Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić“.

„Vlast hoće da zastraši druge“

U bilo kojoj drugoj zemlji njegov rad bi se, kaže, u najboljem slučaju doživljavao kao „alternativna marginalna pozicija“. Ali, u Srbiji ga je kritika režima učinila „metom brojnih orkestriranih kampanja“. On smatra da odnosom prema njemu „vlast hoće da zastraši druge“.

Kad pokrenu kampanju protiv nekoga, objašnjava, napadi su na svim naslovnim stranicama odjednom, nakon čega slijede hiljade napada po društvenim mrežama. „Ako vas, poput mene, okarakterišu kao izdajnika, jer ste se usuđivali da progovorite o genocidu u Srebrenici ili zato što ste kritikovali Srpsku pravoslavnu crkvu, uskoro vam u poštansko sanduče stižu prijetnje smrću ili se emituju uživo na nacionalnoj televiziji“, kaže Vidojković.

Njemačka novinarka podsjeća i da je Vidojković osudio ruski napad na Ukrajinu, te da je tada bio cilj novih prijetnji i pita ga da li je to posljedica porasta Putinovog uticaja na Srbiju. Vidojković samo kratko odgovara da Srbija balansira između frontova, da s jedne strane neće da uvede sankcije Rusiji, a da s druge stane „Vučić dokazano isporučuje oružje Ukrajini“.

„Više nemaš prijatelja, jer se svi plaše“

Potom se vraća na napade na njega koji su, kako kaže, počeli još 2020. kada je objavio roman „Đubre“, a u kojem tematizuje „režim i savremeno srpsko društvo“.

Na pitanje kako na sve to što mu se događa reaguje njegovo okruženje, Vidojković kaže da „u takvoj situaciji više nemaš prijatelja, jer se svi plaše“. Potom priča o prijetnjama smrću koje su stigle i u list „Danas“ čiji je kolumnista, te kako mu je „Aleksandar Vulin javno prijetio hapšenjem“.

„A kad ti neko takav prijeti“, kaže, „onda više ne možeš da se osjećaš bezbijedno.“

A da li se oseća bezbijedno u egzilu, pita novinarka njemačkog lista. „Ne baš. Supruga i ja, ali i majka u Srbiji, sa sobom uvijek nosimo biber-sprej. Neki ljudi me prepoznaju i van zemlje. S druge strane, ne želim da se krijem. Oprezan sam, ali nisam paranoičan. U Srbiji je bilo drugačije. S razlogom, jer opasnost je stvarna“, kaže Marko Vidojković za „Frankfuter rundšau“.

Bonus video: