Atina je par sati prije isteka roka u ponoć, predsjedavajućem Eurogrupe Jerunu Dijselblumu poslala predloge u kojima objašnjava kako bi ispunila uslove za novi paket međunarodne pomoći. Dijselblum je na Twitteru objavio da će relevantne „institucije na osnovu predloga donijeti svoju ocjenu“.
New Greek proposals received by #Eurogroup president @J_Dijsselbloem, important for institutions to consider these in their assessment
— Michel Reijns (@MichelReijns) July 9, 2015
Dijselblumov portparol je kazao da on neće komentarisati sadržaj predloga dok ne bude napravljena procjena da li predstavlja dovoljnu osnovu za pregovore o kreditu.
Evropska komisija i Evropska centralna banka će razmatrati predlog. Međunarodni monetarni fond će takođe učestvovati u ocjeni da li je dug Grčke održiv. Očekuje se da oni završe procjenu do sastanka Eurogrupe u Briselu u subotu kada će ministri finansija eurozone razmatrati da li da preporuče početak novih pregovora.
Grčka vlada će sjutra tražiti od parlamenta da glasa kako bi prihvatila hitne reforme koje nudi kreditorima iz eurozone u očajničkim naporima da dobije novi kredit i spriječi mogući izlazak iz eurozone.
Jedan grčki zvaničnik je kazao za Rojters da će od poslanika biti zatraženo da ovlaste ljevičarsku vladu za pregovore o listi takozvanih „prethodnih akcija“ koje vlada mora preduzeti da bi uvjerila povjerioce da je ozbiljna u svojoj namjeri.
Njemačka, koja je najveći kreditor Grčke, u međuvremenu je napravila mali korak ka Atini priznajući da je Grčkoj neophodno restrukturiranje duga u okviru predloženog novog trogodišnjeg programa kredita kako bi ekonomija te zemlje bila održiva.
Ovo priznanje njemačkog ministra finansija Volfganga Šojbla dogodilo se nekoliko sati prije isteka roka u ponoć za Atinu da preda plan reformi.
Šojble, koji ne krije svoje sumnje u sposobnost Grčke da ostane u zoni zajedničke valute, kazao je na konferenciji u Frankfurtu: "Održivost duga nije izvodljiva bez oprosta i ja mislim da je MMF u pravu u vezi sa tim“.
Međutim dodao je: „Ne može biti oprosta jer bi to ugrozilo sistem Evropske unije“. On nije ponudio rješenje za ovaj problem, što ukazuje na to da smatra da problem grčkog duga nije moguće riješiti unutar eurozone.
Međutim, on jeste kazao da postoji ograničen prostor za „restrukturiranje“ grčkog duga pomjeranjem termina za otplatu, smanjenjem kamatnih stopa i produžavanjem moratorijuma na servisiranje duga.
Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk, koji će predsjedavati vanrednim samitom eurozone u nedjelju kada će biti odlučena sudbina Grčke, pridružio se sve većem broju poziva da Atini bude oprošten dio duga u okviru novog dogovora o pomoći.
Tusk je kazao da na realistični predlog Grčke treba odgovoriti jednako realističnim predlogom održivosti duga od kreditora. „U suprotnom nastavljamo letargični ples koji traje zadnjih pet mjeseci“, kazao je on.
Realistic proposal from Athens needs to be matched by realistic proposal from creditors on debt sustainability to create win-win situation
— Donald Tusk (@eucopresident) July 9, 2015
Grčki premijer Aleksis Cipras danas je predsjedavao maratonskim sastankom vlade kako bi finalizovali paket mjera koje uključuju povećanje poreza i penzione reforme koji je poslat šefu Eurogrupe Jerunu Dijselblumu.
Ministri finansija eurozone će u subotu odlučiti da li da liderima EU preporiče da na vanrednom samitu u nedjelju odobre treće finansijsko spasavanje Grčke.
Ukoliko u nedjelju ne bude postignut dogovor, svih 28 lidera EU će razgovarati o mjerama kojima bi ograničili štetu kolapsa Grčke, uključujući humanitarnu pomoć, moguće kontrole granica i korake kako bi se ograničio uticaj na susjede, kazao je jedan zvaničnik EU za Rojters.
Galerija
Bonus video: