Premijer Kine Li Kećijang pozvao je danas Grčku i njene kreditore da što prije postignu dogovor koji bi omogućio da Atina ostane dio eurozone.
"Da li će Grčka ostati u zoni eura nije samo pitanje koje zabrinjava Evropu, već brine i Kinu i Evropu", rekao je Kećijang novinarima u Briselu, po završetku samita EU i Kine, koja je drugi po veličini spoljnotrgovinski partner Unije.
On je rekao da se to pitanje "dodatno tiče i svjetske finansijske stabilnosti i ekonomskog oporavka".
Li je napomenuo da je njegova zemlja veliki naručilac robe i usluga, ali i snabdjevač EU i vlasnik dugoročnih euroobveznica.
"Zato Kina želi da vidi da Grčka ostane pri euru, ostane u eurozoni, i pozivamo relevantne kreditore da uskoro postignu dogovor sa Vladom Grčke", rekao je Kećijang.
Posjeta kineskog premijera Briselu obilježila je 40 godina od uspostavljanja zvaničnih veza između Kine i EU. Prema evropkim zvaničnicima, Kina je najvažniji spoljnotrgovinski partner EU poslije SAD, i u 2014. godini je u tu zemlju otišlo 14 odsto od ukupnog izvoza Unije, u poređenju sa 9 odsto 2004. godine.
Jedan od Lijevih domaćina, predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker rekao je da je trgovinska razmjena EU i Kine premašila iznos od milijardu eura dnevno, ali je u svom obraćanju ocijenio da treba više učiniti a povezivanju.
Jedna od sfera u kojima Unije i Kina ne dijele isti stav je emisija gasova sa efektom staklene bašte.
Li je danas rekao da Kina na tom polju preduzima velike napore i da će do utorka obavijestiti zvaničnike UN sa svojim nacionalnim planovima za smanjenje emisije tih gasova, u okviru priprema za međunarodnu konferenciju o klimatskim promjenama u decembru u Parizu.
Bonus video: