Merkel: Ne zaboravimo ulogu građana DDR u revoluciji

Ona je istakla da je u proteklim godinama na istoku učinjen ogroman napredak, ali i da je stopa nezaposlenosti na istoku zemllje i dalje visoka
1 komentar(a)
Angela Merkel, Foto: Reuters
Angela Merkel, Foto: Reuters
Ažurirano: 03.10.2014. 15:24h

Njemačka kancelarka Angela Merkel je ukazala da se ne smije zaboraviti uloga građana DDR u revoluciji jer bez njih ne bi bilo pada Berlinskog zida.

''Ujednjenje Njemačke bilo je jedno istorijsko djelo'', rekla je Merkelova na svečanosti gdje je govorila i o aktuelnim temama - ukrajinskoj krizi, opasnosti od džihadista, vojnim angažmanima, ali i o eboli i drugim pitanjima.

Merkelova je, u Hanoveru, gdje je bio cio državni i politički vrh, kao i bivši njemački predsjednici i kancelari, pohvalila hrabrost građana DDR i naglasila da razlike između zapada i istoka postaju sve bleđe.

''I zato nam i po isteku Pakta solidarnosti 2020. mora poći za rukom da na novo organizujemo finansijske odnose između savezne države i pokrajina i to tako da izbjegnemo finannsijske lomove na istoku i istovremeno razvijemo sistem od koga će moći da profitiraju svi strukturno slabi regioni Njemačke'', rekla je Merkelova.

Ona je istakla da je u proteklim godinama na istoku učinjen ogroman napredak, ali i da je stopa nezaposlenosti na istoku zemllje i dalje visoka.

Merkelova je ukazala i na opasnost od radikalnih džihadista u Njemačkoj.

''Mlade ljude, koji su u Njemačkoj odrasli, moramo svim sredstvima odvratiti od toga da idu u borbu protiv nekoga ko drugačije živi ili misli od njih'', rekla je Merkelova.

U Njemačkoj je ekumenskom božjom službom, počelo obiljeležavanje Dana ujedinjenja.

Centralna ceremonija obilježavanja Dana njemačkog ujedinjenja se, po protokolu, održava u pokrajini koja daje predsjednika Bundesrata, gornjeg doma parlamenta, gdje je zastupljeno 16 njemačkih federalnih jedinica-ovaj put je to Donja Saksonija, gdje je u glavnom gradu Hanoveru obilježena godišnjica života u zajedništvu, pod nazivom ''Sjedinjeni u različitosti'', održana narodna zabava.

Cojner: Istočna Njemačka je impresivna priča

Njemački ekonomisti povlače pozitivni bilans u četvrt vijeka zajedništva, a Jerg Cojner, šef državne KfW bankarske grupacije kaže da su, poslije pada Berlinskog zida, životni standrd i privredni razvoj bivšeg DDR toliko uznapredovali da ''se može govoriti o drugom privrednom čudu''.

On je, kako prenose njemački mediji rekao da je gigantski preobražaj bankrotirane planske privrede nekadašnjeg DDR u jednu konkurentnu, socijalnu tržišnu privredu impresivna priča o uspjehu.

I poslije skoro četvrt vijeka zajedništva, ipak, sve razlike nisu ''ispeglane'' i braća sa zapada i dalje pomažu one sa istoka, iako, to mnogi Njemci ne podržavaju.

Ovu godišnjicu ujedinja Njemačka obilježava kao vodeća privredna zemlja Evropske unije (EU), koja bez obzira na dužničku i evro- krizu i dalje može da bude primer zemlje blagostanja, na šta su Njemci veoma ponosni.

Njemačka je od ujedinjenja do danas postala centar moći i odlučivanja EU, zemlja u kojoj mnogi građani EU i traže i nalaze ''uhlebljenje'', zemlja u kojoj mnogi strani studenti, uz socijalno podnošljive cijene studija, dobijaju svoje mjesto, u kojoj se jedan Njemac, turskog porijekla nalazi na čelu jedne njemačke partije, u čijem Bundestagu sjedi i jedan Afrikanac, s njemačkim pasošem, zemlja u kojoj je jedno siroče iz Vijetnama bilo njemački vicekancelar-zemlja jednakih šansi za sve.

Upravo te jednake šanse za sve su i moto aktuelnih njemačkih političara, premda se Njemačka našla na listi onih visoko-industrijskih zemalja u kojima uspjeh djece u školi, zavisi od socijalnog statusa roditelja.

Njemačka predstavlja vodeću zemlju EU, a podsjećanja na vrijeme DDR kod mnogih izazivaju bolne uspomene na komunizam i progone, ali i nešto ljepše emocije i sjetu na prohujalu sigurnost radnog mjesta u državnim službama, vožnju ''Trabantima'' i - banane, kao najveći luksuz nekadašnje DDR.

Kada je riječ o prazniku ujedinjenja, mediji pišu da je narodu više ostao u sjećanju 9. novembar 1989. godine kada je pao Berlinski zid, kao kraj DDR i konflikata istoka i zapada i dan koji simbolizuje prilog običnih ljudi istorijskim promenama, od oficjelnog, parlamentarnog proglašnja ujedinjenja, koje se dogodilo 3. oktobra 1990. godine.

Bonus video: