Mađari iz Rumunije i Mađarske obilježavaju danas u nekoliko transilvanskih županija mađarsku revoluciju 1848. godine i traže autonomiju uz podršku vlasti iz Budimpešte.
Na manifestacijama oko 10.000 Mađara iz Rumunije i njihovih gostiju iz Mađarske, prisutni su i vicepremijer Žolt Semjen i državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Mađarske Nemet Žolt.
Svečanosti obilježavanja 15. marta u nekoliko transilvanskih gradova počela je konjica u uniformama husara sa lokalnim i zastavama Mađarske, i ponekom rumunskom.
Na jednom od tih marševa husara pojavio se na konju i mađarski vicepremijer Žolt Semjen, ali bez uniforme husara.
Žolt Semjen je sa konja izjavio da Mađari iz Rumunije imaju pravo da traže autonomiju.
"Treba da kažemo, da ponavljamo da to što je moguće za druge, moguće je i za nas, šta je dozvoljeno drugima, dozvoljeno je i nama", poručio je Semjen.
On je istakao da u Evropskoj uniji autonomija predstavlja "prirodnu, običnu realnost" i sugerisao "rumunskim prijateljima" da analiziraju autonomiju Južnog Tirola.
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemet Žolt je rekao danas da vlada iz Budimpešte podržava autonomiju Mađara iz Rumunije jer se to dešava i u drugim zemljama i da će "poslije izbora mađarska vlada više podržavati ideju autonomije".
Glasovi ekstremističkih organizacija, među njima i mađarske partije radikalnih nacionalista Jobik danas se nisu čuli na manifestacijama Mađara u Rumuniji, jer su rumunske vlasti tražile zabranu za nekoliko osoba da uđu na rumunsku teritoriju zbog nepoštovanja Ustava i rumunskih zakona.
Što se tiče lidera organizacije Jobik Gabora Vone, protiv njega je otvorena krivična istraga.
U poslednje vreme ekstremističke organizacije iz Mađarske, među kojima i Jobik, počele su da organizuju svoje filijale u Rumuniji, i predizborne mitinge, na kojima se skandiralo Rumunima "napolje sa naše teritorije".
Te organizacije su zainteresovane da dobiju 100.000 glasova od Mađara iz Rumunije koji su dobili mađarsko državljanstvo.
Demokratska unija Mađara (UDMR), koja ima poslanike u rumunskom parlamentu, već 20 godina ima ministre gotovo u svim vladama, pa i u ovoj.
Mađarska revolucija 1848, pored opštih obilježja evropskih ustanaka protiv feudalnih vlastodržaca, oslobađanja kmetova i borbe za druga osnovna ljudska prava, imala je prvenstveno karakter mađarske borbe za samostalnost od Habsburške monarhije i nezavisnu državu.
Počela je u Pešti, 15. marta, a njeni najistaknutiji pojedinci bili su, između ostalih, Lajoš Košut i Šandor Petefi.
Bonus video: