Bivši šef Koza Nostre možda već danas na slobodi zbog manjkavog naloga

Rankadore, koji sa suprugom Engleskinjom ima dvoje djece, među članovima Koza Nostre je poznat kao „profesor“
1 komentar(a)
Ažurirano: 09.08.2013. 08:33h

Jedan od najopasnijih italijanskih bjegunaca uhapšen je preksinoć u Londonu, gdje je živio lagodno od 1993.

Domeniko Rankadore (64), koji je koristio lažno ime Marko Skiner, u Italiji je 1999. osuđen u odsustvu na sedam godina zatvora zbog „učešća u mafijaškom udruženju“ između 17. decembra 1987. i 1. aprila 1995.

Uhapšen je na osnovu evropskog naloga izdatog u januaru 2012. Policija nije komentarisala zašto je trebalo toliko vremena da se postupi po nalogu.

Britanski mediji su prenijeli da bi on danas mogao biti oslobođen iz pritvora zbog „značajnih nedostataka“ u nalogu za njegovo hapšenje.

Rankadore, koji sa suprugom Engleskinjom ima dvoje djece, među članovima Koza Nostre je poznat kao „profesor“ zato što je nekada predavao fizičko u Italiji.

Rankadoreova supruga i kćerka, Foto: dailymail.co.uk

Bio je član moćne mafijaške porodice koja upravlja organizovanim kriminalom na sjeveru Sicilije.

Osuđen je za iznudu, reketiranje i šverc droge. Bio je vođa jedne mafijaške porodice u Trabiji, oko 30 km od Palerma.

Rankadoreova supruga Ana (60) vodi putničku agenciju u Londonu i izdržava porodicu.

Komšije su ga opisale kao „susjeda koji se samo poželjeti može“.

„Živjeli smo ovdje godinama. Njegova djeca su rasla sa mojom. Ne znam detalje ove priče, ali su to divni ljudi,“ rekla je Džoan Hils (76).

Italijansko ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je operacija rezultat međunarodne policijske saradnje obezbijeđene preko Interpola.

Na Siciliji postoje 94 mafijaške porodice

Sicilijanska mafija Koza Nostra (Naša stvar), pojavila se sredinom 19-og vijeka i još je jaka. Ne čini je jedna organizacija, već oko 100 porodica, od kojih svaka upravlja određenom teritorijom na ostrvu, dijelom grada ili nekoliko sela.

Njeno uporište je Palermo, prijestonica ove italijanske regije i oblasti oko nje, gdje je stacionirana makar polovina članova. Moć su gradili na reketiranju i iznudi zbog broja tamošnjih trgovaca i zemljoposjednika koje su izrabljivali.

U novije vrijeme, veći dio novca ove mafije potiče od šverca cigareta i droge u Evropu i Ameriku. Italijanske vlasti ni nakon serije velikih sudskih slučajeva nisu uspjele da razbiju porodice.

Prema riječima glavnog tužioca u Palermu, Frančeska Mesinea, na Siciliji i dalje postoje 94 mafijaške porodice, sa između tri i četiri hiljade članova.

Galerija

Bonus video: