U nesreći na pruzi kod glavnog grada španske autonomne oblasti Galicije, Santjaga de Kompostela sinoć je poginulo najmanje 78 osoba, a više od 140 ih je povrijeđeno, potvrdili su lokalni zvaničnici.
Do udesa je došlo sinoć u 20:42 sata, kad je voz sa 218 putnika i četiri člana osoblja, koji je krenuo iz Madrida prema galicijskom gradu Ferolu, bio na ulasku u stanicu u Santijago de Komposteli.
Spasilačke ekipe su iz smrskanih vagona za sada uspjele da izvuku tijela 73 poginulih, dok su četiri osobe preminule kasnije u bolnici, izjavio je portparol visokog suda Galicije.
Uzrok nesreće još uvijek je nepoznat a španski mediji spekulišu da bi uzrok udesa voza mogla da bude prevelika brzina. Tako je državna televizija TVE objavila da je voz možda iskočio iz šina jer se u vrijeme nesreće kretao prebrzo, ali portparol državne željeznice "Renfe" navodi da je još suviše rano da bi moglo da se kaže šta je uzrok izlijetanja iz šina.
"U toku je istraga i zato moramo da čekamo. Veoma skoro ćemo znati kojom se brzinom kretao voz, nakon što dobijemo podatke iz crne kutije", istakao je portparol preduzeća "Renfe".
Dnevni list "Mundo" je u članku pod naslovom "Smrtonosna brzina" naveo da se voz kretao brzinom od 220 kilometara na sat u gradskoj zoni u kojoj je ona ograničena na 80 kilometara na sat. Drugi španski list, "Pais", navodi da je voz išao 180 kilometara na sat kad je došlo do nesreće.
Španski premijer Marijano Rahoj izrazio je u poruci na društvenoj mreži Tviter "solidarnost" sa žrtvama udesa u svom rodnom gradu Santijago de Komposteli. U planu je da on danas posjeti mjesto nesreće.
Papa Franjo, koji se nalazi u sedmodnevnoj posjeti Brazilu, pridružio se izrazima saučešća pozvavši na molitvu za žrtve nesreće u Španiji. Portparol Vatikana Federiko Lombardi je izjavio: "Papa se pridružuje porodicama žrtava u njihovoj tuzi i poziva na molitvu povodom ovog tragičnog događaja."
Ovo je jedna od najtežih željezničkih nesreća u istoriji Španije. Prethodno je 1944. godine u sudaru vozova, takođe na liniji između Madrida i Galicije, poginulo više stotina ljudi, dok je 1972. godine iskakanje voza iz šina u Andaluziji, na jugu zemlje, odnijelo 77 života.
Voz bio ispravan, prošao tehnički pregled
"Znamo da voz nije imao nikakvih operativnih problema, tog je jutra prošao tehnički pregled", rekao je Hulio Gomez-Pomar Rodriguez za španski radio "Cadena Cope".
Španski premijer Mariano Rahoj posjetio je danas mjesto nesreće, a regija Galicija proglasila je sedmodnevnu žalost. Španski kralj Huan Karlos i prijestolonasljednik Felipe prekinuli su zbog nesreće službene aktivnosti, objavila je kraljevska kuća.
Nesreća se dogodila u srijedu navečer kada se vlak približavao željezničkoj stanici, a uzrokovala ju je najvjerovatnije prevelika brzina. Brzina je na tom opasnom zavoju ograničena na 80 kilometara na sat, dok je voz, kako prenosi BBC, vozio 190 kilometara na sat.
Saučešće Đukanovića
Predsjednik Vlade Milo Đukanović uputio je predsjediku Vlade Kraljevine Španije Marijanu Rahoju Breju telegram saučešća povodom teške željezničke nesreće koja se dogodila u toj zemlji.
“Povodom teške željezničke nesreće koja se desila kod grada Santijago de Kompostela, dozvolite mi da u ime Vlade Crne Gore i u svoje ime, uputim izraze najiskrenijeg saučešća i solidarnosti", poručio je u telegramu Đukanović.
Galerija
Bonus video: