Nastavak recesije u EU-u, postepeni oporavak iduće godine

Evropska komisija za ovu godinu predviđa nastavak recesije u eurozoni s padom BDP-a od 0,4 posto, nezaposlenost bi trebala da pređe 12 posto
2 komentar(a)
Ažurirano: 04.05.2013. 15:16h

Evropska komisija u svojim ekonomskim prognozama za 2013.-2014. predviđa oporavak eurozone sljedeće godine s rastom od 1,2 posto, a u cijeloj Uniji rast će biti nešto veći - 1,4 posto. Prošle godine je pad BDP-a u eurozoni iznosio 0,6 posto, a u EU-u 0,3 posto.

Njemačka, najjača privreda u Evropi, ove će godine stagnirati, a sljedeće godine trebalo bi da zabilježi rast od 1,2 posto. Najveći rast ove godine predviđa se u Letoniji (3,8 posto), Litvaniji (3,1 posto) i Irskoj (3 posto).

Dio zemalja ima vrlo nisku stopu nezaposlenosti, poput Austrije od samo 4,7 posto, Njemačke 5,4 posto, Luksemburga 5,5 posto, a najgora je situacija u Grčkoj i Španiji sa stopom nezaposlenosti od po 27 posto ili u Portugalu s 18,2 posto.

Osam zemalja eurozone u ovom periodu će ostati u recesiji – Kipar (-8,7 posto), Grčka (-4,2 posto), Portugal (-2,3 posto), Slovenija (-2,0 posto), Španija (-1,5 posto), Italija (-1,3 posto), Holandija (-0,8 posto), Francuska (-0,1 posto).

Sekretar za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren izrazio je očekivanja da će se privredne aktivnosti u prvom kvartalu ove godine stabilizovati, sredinom godine napraviti okret prema rastu, koji bi se sljedeće godine trebao ubrzati.

Od 27 zemalja članica, protiv njih 20 je u toku postupak zbog pretjeranog budžetskog deficita jer imaju manjak veći od tri posto BDP-a. Ren je rekao da su tri glavna kandidata za obustavljanje toga postupka koji podrazumijeva strogi režim štednje – Letonija, Rumunija i Litvanija, koje bi mogle da imaju deficit ispod tri posto BDP-a u ovoj i u sljedećoj godini.

Barozo odbacuje krivicu Merkelove za mjere štednje u Evropi

Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo branio je danas njemačku kancelarku Angelu Merkel od kritika zbog oštrih mjera štednje koje se sprovode širom Evrope.

"Ono što se događa u Francuskoj ili Portugalu nije krivica Merkelove ili Njemačke", rekao je Barozo, piše njemački dnevnik "Velt am Zontag".

"Ova kriza i problemi koji je prate nisu rezultat njemačke politike, niti su krivica Evropske unije. Oni su rezultat politike prekomjerne potrošnje, nedostatka konkurentnosti i neodgovornog djelovanja finansijskih tržišta", kazao je Barozo.

On je istakao da se u okviru eurogrupe odluke uvijek donose jednoglasno i da je "nepravično" reći da je te mjere nametnula jedna zemlja ili jedna institucija, prenijela je agencija Frans pres. Barozo je dodao da Merkelova "ulaže mnogo vremena i energije na ovom projektu eurogrupe" i da bi volio "kad bi se isto to moglo reći za sve ostale šefove država".

Evropa je sve podjeljenija po pitanju mjera štednje kojima se javnost sve više protivi, a Merkelovu mnogi u Evropi smatraju glavnim pokretačem "stezanja kaiša" u evropskom bloku.

Galerija

Bonus video: