Njemačka vlada se protivi novim raspravama o budžetskim pravilima u eurozoni i vjeruje da uravnoteženje javnih finansija i ekonomski rast nijesu protivurječni, saopštili su njeni predstavnici reagirajući na kritike zbog insistiranja na smanjenju potrošnje i strukturnim reformama.
Kritikama politike štednje u ponedjeljak se pridružio i predsjednik Evropske komisije, Žoze Manuel Barozo, ocijenivši da je ona došla do svojih granica, prenosi SEEbiz.
Budžetski deficit na nivou eurozone smanjio se prošle godine na 3,7% BDP-a, s 4,2% u 2011. i 6,2% u 2010. Kritičari Berlina te podatke i nezaustavljivu silaznu spiralu na jugu Evrope smatraju dokazom da je konsolidacija otišla predaleko
Njemačka kancelarka Angela Merkel nije mogla da sakrije uznemirenost kada joj je ove sedmice u Berlinu postavljeno pitanje da li južne evropske države mogu podnijeti toliku štednju.
“To zovemo uravnoteženjem budžeta proračuna. Svi drugi koriste termin štednje, zbog čega to zvuči kao nešto zaista zlo”, kazala je Merkel.
Njemački zvaničnici posljednjih mjeseci umjesto “štednje” radije koriste termin “konsolidacija koja pogoduje rastu”.
Njemački državni sekretar za finansije Štefan Kampeter u srijedu je poručio da nove rasprave o budžetskim pravilima u eurozoni ne dolaze u obzir i dodao da je Berlin i dalje ubijeđen da uravnoteženje javnih finansija i rast nijesu protivurječni, nego da idu dobro zajedno.
On je naveo i da je ocjena Baroza o tome da je politika štednje došla do granice pogrešno protumačena kao promjena politike Brisela.
“Nove rasprave o budžetskim pravilima neće imati podršku njemačke Vlade. Pravila o fiskalnoj disciplini već predviđaju stanovitu fleksibilnost”, rekao je Kampeter.
On smatra da je sprovođenje reformi put prema uspjehu, čak i ako se njihovi učinci odmah ne vide. Zahvaljujući tome, Njemačku se više ne smatra bolesnikom Evrope kao što je to bio slučaj prije nekoliko godina.
Politika štednje došla do svojih granica: Barozo
“Njemačka podržava mjere solidarnosti u Evropi uz pravednu raspodjelu i odbija da bude jedina koja će posuđivati”, rekao je Kampeter.
Njemački zvaničnici u svoju odbranu navode nove podatke Eurostata, objavljene u ponedjeljak, koji pokazuju da se javni dug eurozone prošle godine povećao na 90,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), sa 87,3 odsto 2011. godine.
Budžetski deficit na nivou eurozone smanjio se prošle godine na 3,7 odsto BDP-a, s 4,2 odsto u 2011. i 6,2 odsto u 2010.
Kritičari Berlina te podatke i nezaustavljivu silaznu spiralu na jugu Evrope smatraju dokazom da je konsolidacija otišla predaleko.
“Ne vidim nijedan pokazatelj koji bi upućivao na to da ta politika agresivnog smanjenja deficita djeluje”, kazao je Peter Bofinger, savjetnik njemačke Vlade za ekonomiju.
Bonus video: