Insistiranje britanskog premijera Dejvida Kamerona na novom dogovoru za njegovu državu izvlačenjem ovlašćenja od Brisela, moglo bi dovesti do brzog raspada EU i nanijeti ogromnu štetu jedinstvenom tržištu, upozorio je predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej.
Najviši zvaničnik EU je takođe izrazio veliku sumnju u ponovno otvaranje ugovora EU kako bi se Evropa reorganizovala nakon višegodišnje krize, dodatno komplikujući Kameronovu strategiju, koja zavisi od ponovnog pregovaranja o Lisabonskom ugovoru da bi Britanija dobila ustupke.
U prvom komentaru povodom spornog pitanja budućnosti Britanije u EU, Van Rompej je za "Gardijan" izjavio da bi izlazak Britanije nanio ogromnu štetu EU, pogađajući i Britaniju i 26 ostalih država.
"Kada bi svaka država mogla da bira one djelove postojeće politike koji joj se najviše sviđaju i da bude izuzeta iz onih koji joj se ne sviđaju, unija generalno a posebno jedinstvo tržište, brzo bi se raspali", rekao je.
"Sve države članice mogu, i imaju, posebne zahtjeve i potrebe koji se uvijek uzimaju u obzir kada donosimo odluke. Ne očekujem ni od jedne članice da podriva osnove sistema saradnje u Evropi".
Zabrinutost zbog pravca koji je Kameron zauzeo, izrazio je i njemački ministar finansija Volfgang Šojble. On je kazao da bi Britanija pucala sebi u nogu ako bi okončala 40-godišnje članstvo u EU.
"Bez snage EU, uticaj Britanije u svijetu bi bio smanjen. Glas nijedne evropske države se ne može čuti u današnjem globalizovanom svijetu ako je sama", rekao je Šojble, jedan od najuticajnijih evropskih političara.
"Evropi je potrebna aktuelna rasprava o najboljem putu naprijed. Britanski glas je i te kako potreban u ovom nadmetanju ideja", rekao je za "Gardijan".
Bonus video: