Vandali su usred noći upali u podrume vinarije Kaze base, odvili slavine na velikim drvenim buradima u kojima je vino sazrijevalo i pustili da se izlije više od 62.000 litara skupocjenog vina "brunelo di montalćino".
Nastalo je jezero vina, količina koja staje u 80.000 flaša, od kojih se svaka prodaje po cijeni i do 500 eura.
Kako su prenijeli italijanski mediji, napadači nisu napravili nikakvu drugu štetu na imanju niti su bilo šta ukrali, što ukazuje da je prije u pitanju namjera da se nanese šteta nego nasumični čin vandalizma.
Uništeno je posljednjih šest berbi u vinogradu od 6,5 hektara na obroncima južne Toskane, od 2007. do 2012.
Fabricio Bindoći, predsjednik konzorcijuma Brunelo di Montalćino, osudio je sabotažu i rekao da je ona šokirala svih 250 proizvođača tog vina u Toskani
Vlasnik imanja Đanfranko Soldera (75), koji je radio kao osiguravajući agent u Milanu prije nego što je kupio vinograd 1972, kazao je da nema pojma ko bi mogao stajati iza napada.
Njegova porodica je opisala događaj kao "čin u mafijaškom stilu" ali nisu identifikovali moguće počinioce.
Soldera upravlja imanjem sa suprugom, dvoje djece, unučadima i oko 15 stalno zaposlenih. Otprilike polovina proizvodnje se šalje u inostranstvo, oko 10 odsto u Sjedinjene Države.
"Ne možemo da vjerujemo šta se desilo", rekao za "Korijere dela sera" Mauro Soldera, sin vlasnika.
"Nikad nismo učestvovali ni u kakvom sporu niti smo ikad dobijali prijetnje. Zadat nam je jak udarac, i ne samo u ekonomskom smislu, ali nećemo se predati. Imanje će preživjeti, imamo snage i hrabrosti da ne odustanemo".
Istragu povodom incidenta sprovode tužioci iz Sijene i policija iz obližnjeg grada Montalćino.
Fabricio Bindoći, predsjednik konzorcijuma Brunelo di Montalćino, osudio je sabotažu i rekao da je ona šokirala svih 250 proizvođača tog vina u Toskani.
Donatela Ćineli Kolombini, potpredsjednica konzorcijuma, kazala je:
"Ne pamtim da se nešto slično desilo u ovoj regiji".
Bonus video: