Završena je prva faza u podizanju džinovske lučne strukture, koja treba da pokrije ostatke havarisanog nukelarnog reaktora u nekadašnjoj elektrani Černobilj. Ovo je veliki korak u otklanjanju posljedica havarije iz 1986. godine, do sad najgore nuklearne nesreće.
Budžet za otklanjanje posljedica nesreće iznosi dvije milijarde dolara
Lučna kupola izduženog oblika nalik na avionski hangar, djelo kompanije "Novarka", biće duga 257 metara, široka 150 i visoka 108 - viša od američkog Kipa slobode.
Rad na njoj je do trajao sedam meseci, a segment koji je dovršen je samo jedan od dva identična, koji će biti dopunjeni i nizom pomoćnih elemenata. Kada bude dovršena, zaštitnu metalnu kupolu će dovući šinama i postaviti iznad zgrade u kojoj se nalazi uništeni reaktor.
Zahvaljujući kupoli reaktor će moći da se rasklopi i da se ukloni radioaktivni otpad.
Posle raščišćavanja ruševina radioaktivnost će se ipak smanjiti
Uklanjanje dimnjaka
Budžet za otklanjanje posljedica nesreće iznosi dvije milijarde dolara, od čega 1,3 milijarde ide na podizanje zaštitne strukture. Jedan od izazova je i uklanjanje dimnjaka nuklearne elektrane, punog radioaktivnih ostataka, koji mora da se skine da bi se zaštitna sturuktura postavila.
Struktura koja se postavlja će služiti samo da onemogući rasturanje radioaktivnog materijala prilikom rušenja reaktora, ali neće moći da zaustavi radijaciju.
Posle raščišćavanja ruševina radioaktivnost će se ipak smanjiti, a zaštitna struktura, koju neki već porede sa Ajfelovom kulom, mogla bi da ostane za uspomenu, pa čak i da postane neka vrsta turističke atrakcije, naravno, samo sa bezbjedne udaljenosti.
Bonus video: