Dopisnica "Vijesti" iz Brisela
Nepregledne kolone traktora na čije su trube pritiskali na očigled bijesni evropski poljoprivrednici danas se kretalo Briselom, izazavši haos koji ovdje nije bio viđen četiri godine, od zadnjih velikih demonstracija evropskih seljaka.
Sirene policijskih automobila i kola hitne pomoći cijeli dan su zavijale, a nebo iznad Brisela nadlijetali helikopteri.
Scena kad su ulicama i trgovima počele teći prave rijeke mlijeka, bio je gotovo nepodnošljiv jer kao da krši unutrašnji tabu o tome da se hrana ne baca.
Demonstranti su stajali na platformama svojih velikih traktora i otuda bacali mlijeko na staklene fasade zgrada evropskih institucija.
Sve je mirisalo je na svježe mlijeko koje je curilo po prozorima i ulicama, a kojeg se, prema podacima sindikalista, prolilo 15.000 litara, dok su demonstranti vikali "imamo još mlijeka".
Pred Evropskim parlamentom bacajući najveće količine mlijeka, demonstranti su pokušali forsirati ulaz u unutrašnje dvorište Evropskog parlamenta.
Došlo je do sukoba policije i demonstranata, upotrebljeni su i vodeni topovi i suzavac. Demonstranti su zapalili i nekoliko automobilskih guma, dok su po strani, prije nego je ispaljen suzavac, promatrači, uglavnom mlađi Evropljani koji rade u Evropskom parlamentu, snimali scenu ajfonima - i to je bio pravi, simbolički sudar dvije socijalne grupacije.
Osnovno što demonstranti-poljoprivrednici zamjeraju evropskim institucijama jest da im je otkupna cijena premala - 34 centa po litri, dok je proizvodna cijena 40 centi po litri.
"EU štiti velike proizvođače koji nas uništavaju. Kupujte naše, kupujte robu nas malih proizvođača! Kad dođete u trgovinu, gledajte da kupite proizvode sa farme, a ne megakompamnija", vikao je francuski mljekar sa svog traktora dok su mu drugi povlađivali.
Ovaj govor s traktora odvio se u smradu spaljenih guma, neprestanim sirenama, trubljenju traktora i pripremama policije koja je dovlačila vodeni top.
Predstavnici svih zemalja članica bili su ovdje, pa čak i iz Hrvatske, koja još nije članica. Tridestak hrvatskih traktora vozili su dva dana, i 4 sata čekali na ulaz u Brisel.
"Živjeli smo dobro dok u Hrvatsku nije ušla multinacionalka Laktalis. Godine 2003. u Hrvatskoj je bilo 65.000 porodica proizvođača mlijeka, 2008. godine 20.000, a danas ih je 12.855", rekao je Davor Blažić ispred hrvatskih mljekara.
Demonstracije koje će se održati i u utorak, pokazuju da je Evropa pri dnu, tamo gdje žive ljudi koji proizvode - solidarna.
Galerija
Bonus video: