Zvaničnici Hrišćanske socijalne unije, bavarske sestrinske partije hrišćanskih demokrata kancelarke Angele Merkel, tokom ljeta su pozivali da Grčka napusti zonu eura.
Zehofer je u intervjuu radiju Bajern 2 rekao da trenutno ne vidi razlog da se Atini ne da još vremena, a da je ta opcija utemeljena u činjenici da je Grčka napredovala u reformskim naporima.
Evropski lideri čekaju izvještaj grčkih kreditora - Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske centralne banke i Evropske komisije, da bi odobrili novu tranšu pomoći Atini, neophodnu da zemlja ne bankrotira.
Oni, zauzvrat, od Grčke očekuju da uštedi dodatnih 11,5 milijardi eura u naredne dvije godine. To će rezultirati dodatnim smanjenjima plata i penzija, što je nova grčka vlada, koja je tek tri mjeseca na vlasti, obećala da će izbjeći.
Dosadašnje mjere štednje dodatno su gurnule zemlju u siromaštvo i nezaposlenost, čija stopa je u junu dostigla 24,4 odsto.
Vladino zatezanje kaiša izazvalo je brojne nasilne proteste Grka, a tokom jučerašnjih demonstracija u Atini, u sukobu sa policijom, povrijeđeno je 16 ljudi, a jedan čovjek je umro od srčanog udara.
U subotu se navršava tri godine od dana kada je Grčka objelodanila da je deficit njenog budžeta četiri puta veći od maksimalno dopuštenog u zemljama koje koriste euro.
Bonus video: