Grčka bi trebalo da ima dovoljno novca da isplati barem julske penzije, izjavio je danas ministar rada i socijalnih poslova Antonis Rupakiotis, nakon izvještaja medija da Atina ima dovoljno novca za plate i penzije samo do 20. jula.
"Isplata penzija za jul ne bi trebalo da bude problem", rekao je ministar Rupakiotis na konferenciji za štampu uoči ključnih izbora u nedjelju, 17. juna.
Rupakiotis je dodao da ne može da komenatariše isplate nakon tog perioda, budući da to ne spada u mandat njegove vlade, prenijela je novinska agencija AFP
Ministar, koji je član kabineta imenovanog 6. maja, takođe je upozorio da su državni penzioni fondovi "u lošoj finansijskoj situaciji".
Rupakiotisovi komentari su uslijedili pošto je atinski dnevnik "Katimerini" objavio izvještaj da Grčka ima još samo oko dvije milijarde eura u državnim koferima.
"Katimerini" nije citirao izvore, ali drugi grčki mediji navode da je data suma spomenuta na sastanku grčkog ministra finansija sa radikalnom ljevičarskom partijom Siriza, koja se smatra mogućim pobjednikom novih izbora.
Biće potreban još jedan paket pomoći?
Njemački nedjeljnik "Di Cajt" je, citirajući izvore iz vlade i finansijskog sektora, naveo da će Grčkoj poslije izbora vjerovatno biti potreban još jedan paket pomoći EU od više desetina milijardi eura, "da bi bila izbjegnuta nesolventnost države".
"Čak i ukoliko Grčka nastavi sa reformama, biće joj potreban novi novac ovog ljeta"
"Čak i ukoliko Grčka nastavi sa reformama, biće joj potreban novi novac ovog ljeta, prema informacijama do kojih je došao 'Di Cajt'", navedeno je u tom listu, u kome se spominje "dvocifren iznos" milijardi eura.
Preduslov za treći paket bili bi izborni rezultati koji bi doveli do formiranja vlade "posvećene nastavku reformi", navedeno je u listu.
Grčka je u dva navrata bila primorana da zatraži međunarodnu pomoć. U maju 2010. ta država je primila prvi paket pomoći od 110 milijardi eura, dok joj je ove godine odobren novi paket od 130 milijardi eura, pored otpisa duga u rukama privatnih kreditora, vrijednog 107 milijardi.
Bonus video: