U Čečeniji otkrivena jaja dinosaurusa?

Istraživači su do ovog, kako su ga nazvali, senzacionalnog otkrića došli kada je grupa građevinskih radnika digla u vazduh dio brda
70 pregleda 0 komentar(a)
dinosaurus, Foto: Wikipedia
dinosaurus, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 17.04.2012. 19:59h

Tim geologa iz Čečenije pronašao je u planinama ove ruske republike fosile jaja za koja se vjeruje da ih je izlegao jedan od velikih izumrelih reptila koji su živeli na Zemlji prije više od 60 miliona godina.

"Dosad smo pronašli oko 40 jaja, njihov tačan broj još nije utvrđen", kazao je geolog Said-Emin Džabrailov sa državnog univerziteta Čečenije.

"Moguće da ih ima još mnogo više ispod zemlje", naveo je on, dodajući da su neka jaja duga i do 102 centimentra.

Istraživači su do ovog, kako su ga nazvali, senzacionalnog otkrića došli kada je grupa građevinskih radnika digla u vazduh dio brda radi izgradnje puta uz granicu sa Gruzijom.

Džabrailov je rekao da je sada na paleontolozima da utvrde kojoj vrsti dinosaurusa pripadaju fosilizovana jaja.

Paleontolog Valentina Nazarova sa moskovskog univerziteta, međutim, sumnja da je riječ o jajima dinosaurusa.

"Na žalost, to nije tačno. Dinosaurusi su polagali mala jaja. Dinosaurusi nisu polagali jaja dok su skakutali po planini poput koza", kazala je ona, ističući da dinosaurusi najvjerovatnije nikada nisu ni živjeli u ovom dijelu Kavkaza.

Kada je riječ o veličini jaja dinosaurusa, jedno nedavno istraživanje je došlo do zaključka da su tokom evolucije dinosaurusi izgubili bitku sa sisarima upravo zbog veličine svojih mladunaca na rođenju.

"Naime, zbog ograničenog obima jaja, dinosaurusi su imali komparativno male mladunce, teške između dva i deset kilograma, iako su oni sami težili od 30 do 50 tona.

To znači da su mali dinosaurusi morali da se takmiče u više "kategorija" sa drugim životinjama za hranu", kazao je Markus Klaus sa univerziteta u Cirihu.

Sisari, pak, nisu imali taj problem s ozbirom na to da njihovi mladunci komparativno nisu bili tako mali i nisu imali potrebe da se bore sa drugim vrstama za hranu pošto su sisali mlijeko svojih majki, objasnio je on.

Bonus video: