Njemački parlament podržao fond za spašavanje eurozone

Evropski fond za finansijsku stabilnost raspolaže sa 440 milijarda eura za potrebe spašavanja zaduženih zemalja članica. Njime bi trebalo da se spriječi širenje dužničke krize na cijelu eurozonu
0 komentar(a)
Ažurirano: 29.09.2011. 16:01h

Nakon već poznatog scenarija, Evropa je juče ponovo izbjegla katastrofu u njenoj dužničkoj krizi kada su njemački zakonodavci stali uz kancelarku Angelu Merkel i podržali jačanaje fonda za izbavljenje eurozone.

Međutim, sada je zona jedinstvene valute pred većim izazovima s obzirom na to da finansijska tržišta već predviđaju bankrot Grčke i zahtijevaju dalekosežnije mjere za sprečavanje da se kriza koja je počela u Atini prelije daleko od Evrope i njenih banaka.

Bundestag (donji dom) je velikom većinom odobrio nova ovlašćenja fonda za Evropsku finansijsku stabilnost (EFSF) koji ima na raspolaganju 440 milijardi eura, kako bi mogao da odobrava kreditne linije iz predostrožnosti, pomaže u dokapitalizaciji banaka i kupuje obveznice zaduženih država na sekundarnom tržištu.

Agencije su prenijele da je Merkel, uprkos pobuni 15 euroskeptika, dobila 315 glasova od svoje koalicije desnog centra, dovoljno da izbjegne poniženje od oslanjanja na opozicione socijaldemokrate i zelene za usvajanje plana.

„Rezultat glasanja je snažan signal za Evropu. Velika većina u parlamentu jasno pokazuje da je Njemačka posvećena euru i zaštiti naše valute,“ rekao je Herman Groe, generalni sekretar njene Hrišćansko-demokratske unije.

Ova mjera je dio sporazuma koji su lideri eurozone postigli 21. jula u cilju rješavanja krize obezbjeđivanjem drugog paketa pomoći Grčkoj, dijelom finansiranog od strane privatnih investitora i obezbjeđivanjem dodatne municije kako bi se spriječilo da zaraza zahvati veće privrede EU – Španiju i Italiju.

Međutim, taj dogovor nije spriječio porast troškova zaduživanja Italije i Španije, primoravši Evropsku centralnu banku da interveniše u avgustu i kupi njihove obveznice, a Grčka još jednom nije ispunila ciljeve smanjenja budžeta, što ju je približilo bankrotu.

Vrijednost eura i evropskih akcija je porasla a sigurnih njemačkih obveznica opala nakon glasanja u glavnoj evropskoj sili, čija javnost se protivi novim paketima pomoći, javio je Rojters.

Međutim, analitičari kažu da finansijska tržišta i spoljašnje sile i dalje žele da kreatori politike Evropske unije daju opsežniji odgovor na dužničku krizu.

Predsjednik Sjedinjenih Država Barak Obama je u srijedu kritikovao način na koji EU rješava krizu: „Nismo vidjeli da se u Evropi bave njihovim finansijskim sistemom i bankarskim sistemom dovoljno efikasno.“

Zvaničnici EU već razrađuju načine za povećanje uticaja fonda za izbavljenje, ali su ta pravno i politički škakljiva pitanja držali u tajnosti uoči njemačkog glasanja kako ne bi odvratili neodlučne u Bundestagu.

Naglašavajući tu neodlučnost, njemački ministar ekonomije Filip Resler, lider liberalnih Slobodnih demokrata, partnera u Merkelinoj koaliciji, rekao je prilikom posjete Briselu nakon glasanja da Berlin ne želi da poveća uticaj fonda za izbavljenje.

Evropska komisija je pozdravila rezultat glasanja u Njemačkoj, izrazivši uvjerenje da će proces ratifikacije biti okončan u 17-članoj eurozoni do sredine oktobra.

Rojters je prenio da se u drugim djelovima Evrope osjećalo olakšanje. Francuski predsjednik Nikola Sarkozi je preko telefona čestitao Angeli Merkel i pozvao grčkog premijera Jorgosa Papandreua da danas u Parizu razgovaraju o dugu balkanske države. Papandreu se u utorak sastao sa Merkel u Berlinu.

Do sada je 13 članica eurozone podržalo veća ovlašćenja EFSF-a. Najveća preostala prepreka je glasanje u Slovačkoj – gdje vlada neće imati dovoljno podrške da ratifikuje dogovor ako lider manje koalicione stranke Slobode i solidarnosti realizuje prijetnje da će glasati protiv proširenja ovlašćenja fonda. Glasanje se očekuje krajem oktobra.

Bonus video: