Ovako je britanski „Indipendent“ opisao Ingvara Kamprada, 84-godišnjeg osnivača kompanije Ikea u članku u kojem se osvrće na dokumentarni film u kojem se tvrdi da je štedljivi Kamprad svoju imperiju vodio preko kompanije sa sjedištem u Lihtenštajnu kako bi izbjegao plaćanje poreza.
List podsjeća da je Kamprad poznat kao štedljivac uprkos tome što je 11. najbogatija osoba na planeti. Međutim, Šveđane su šokirala nedavna otkrića da je Kamprad svoje cicijašenje doveo za korak dalje. On je navodno tajno upravljao svojom imperijom preko fondacije u Lihtenštajnu zahvaljujući čemu je Ikea izbjegla milione poreza i pri tom nije prekršio zakon.
Postoje dva lica Ikee
Kamprad, koji sada živi u Švajcarskoj, insistirao je na tome da on i njegova porodica više nemaju kontrolu nad Ikeom, međutim, dokumentarac švedske televizije SVT pokazuje suprotno. U tom programu se navodi da postoje dva lica Ikee – jedno za javnost i jedno drugačije, piše „Indipendent“.
Naime, Inka Holdings, kompanija koja upravlja radnjama Ikea širom svijeta je javno lice korporacije. Drugo lice je kako se navodi u programu Intergo fondacija osnovana prije 20 godina u Lihtenštajnu.
Gospodin Kamprad je odbio da da izjavu za SVT, ali je uoči emitovanja programa prošle nedjelje izdao saopštenje u kojem je priznao da ipak ima određenu kontrolu nad Ikeom preko fondacije, čije je postojanje do tada bilo nepoznato. On je insistirao da fondacijom upravlja nezavisni odbor.
U Švedskoj su ovakve tvrdnje ukaljale imidž jedne od najpoznatijih kompanija u zemlji koja je uživala u reputaciji principijelne i odgovorne korporacije.
Šokirao Šveđane
Međutim, „Indipendent“ podsjeća da ovo nije prvi put da Šveđani otkriju drugo lice uspješnog biznismena. Šveđani su 1994. godine bili šokirani kada su otkrili da je njihov poznati preduzetnik bio član profašističkog Novog švedskog pokreta, koji je primao članove do 1945.
Te tvrdnje su se pojavile nakon objavljivanja pisama švedskog fašiste Pera Engdala, koji je umro te godine. Kamprad je bio Engdalov prijatelj do ranih 1950-ih. U pismu zaposlenima u Ikei 1994. Kamprad je opisao članstvo u tom pokretu kao „najveću grešku u mom životu“.
Sa 280 radnji, 127 000 zaposlenih u 38 zemalja, Ikea je globalna imperija a studija univerziteta u Londonu objavljena prošle nedjelje pruža zanimljiv uvid u doktrinu te kompanije. Naime u toj studiji se navodi da su enterijeri Ikeinih radnji namjerno dizajnirani da zbune potrošače, koji zbog toga više kupuju kućne potrepštine na koje nailaze.
Namjerno izigrava ciciju
Kamprad se preselio u Švajcarsku 1976. godine kako bi izbjegao poreze na dobit. On vozi 15 godina star “volvo 240”, rijetko nosi odijela i poznat je po cjenkanju u svom selu u blizini Lozane. Međutim, „Indipendent“ piše da bi reputacija cicije mogla biti i namjeran pokušaj da se naglasi poslovna politika Ikee.
Manje su poznate činjenice da Kamprad posjeduje veliko imanje u Švedskoj i vinograd Provansi. Takođe je nekoliko godina vozio “porše”. Politika štednje kompanije je ono zbog čega on uvijek leti ekonomskom klasom. „Kako bih, pobogu, mogao tražiti od ljudi koji rade za mene da putujem jeftino, ako ja putujem luksuzno“, upitao je on u jednom intervjuu. „To je stvar dobrog rukovodstva“.
Galerija
Bonus video: