Nacrt zakona kojim se na Islandu predlaže zabrana obrezivanja dječaka, osim u slučaju zdravstvenih poteškoća, razljutila je je čelnike tri najveće vjerske zajednice u svijetu.
Ako članovi islandskog parlamenta usvoje zakon, biće to prvi takav slučaj u Evropi u kojoj se dječaci van jevrejskih i muslimanskih zajednica rijetko obrezuju.
U Sjevernoj Americi obrezivanje se obavlja iz higijenskih razloga, prenosi agencija Hina.
Predlog zakona podnijela je i predstavila Silja Deg Gunarsdotir iz Napredne stranke uporedivši obrezivanje dječaka sa međunarodno zabranjenim genitalnim sakaćenjem žena, koje je na Islandu zabranjeno još 2005. godine.
"Ako postoje zakoni kojima se zabranjuje obrezivanje djevojčica, onda bi isti trebao da postoji i kada su dječaci u pitanju", rekla je.
U opisu nacrta novog zakona stoji kako obrezivanje muške djece predstavlja "intervenciju na djetetovu tijelu koja može izazvati veliku bol".
"Posrijedi su prava djece, a ne sloboda vjerovanja. Svako ima pravo da vjeruje u ono što želi, ali prava djece su iznad prava na vjerovanje", istakla je nedavno Gunarsdotir.
"Nordijske zemlje su poznate po zagovaranju ljudskih prava. Ako ovaj zakon prođe na Islandu, mislim da će nas slijediti i druge zemlje", rekla je
Ističe kako obrezivanje dječaka krši njihova prava i nije u skladu s Konvencijom UN-a o pravima djeteta.
Jedino opravdanje za obrezivanje mogu biti zdravstveni razlozi, prenosi Hina.
Pitanje zabrane obrezivanja razmatralo se i u drugim evropskim zemljama, ali još nigdje nije zabranjeno.
Nacrtom zakona predviđa se šestogodišnji zatvor za osobe kojima se dokaže da su odstranile i najmanji dio ženskog ili muškog polnog organa.
Zaštita prava djece ili napad na vjerske slobode?
Protiv nacrta zakona se najglasnije protive islamska i jevrejska zajednica koje ga vide kao napad na vjerske slobode.
Smatra se da je svaki treći muškarac u svijetu obrezan, većinom iz vjerskih ili kulturnih razloga.
Mnogi jevreji i muslimani strahuju da bi pitanje obrezivanja pojačalo antisemitizam i islamofobiju, ukazujući na slične probleme oko oblačenja i ritualnog klanja životinja za hranu.
Predlog zakona Gunarsdotir trebao bi da se primijeni tako da se u dosadašnji zakon o ženskom genitalnom sakaćenju riječ "djevojčica" zamijeni sa "djeca".
Na Islandu živi 348.580 stanovnika, a po podacima Nacionalnog instituta za statistiku među njima je oko 1.000 muslimana i 250 jevreja.
Mnogi od njih već su putovali u druge zemlje kako bi obavili obrezivanje svoje djece jer islandski ljekari odbijaju da učestvuju u takvim zahvatima.
I ako predlog zabrane ima široku podršku islandske javnosti vjerski poglavari smatraju ga neprihvatljivim.
Kardinal Rajnhard Marks, predstavnik Katoličke crkve u Evropskoj uniji, smatra da zakon predstavlja "opasan napad" na vjerske slobode.
"Kriminalizacija obrezivanja je veoma ozbiljna mjera koja izaziva duboku zabrinutost te se stigmatiziraju neke vjerske zajednice", istakao je.
Portparol Jevrejske agencije Avi Majer izražava nezadovoljstvo predlogom zakona podsjećajući da on predstavlja prijetnju "jednom od temeljnih postulata jevrejske i islamske vjere koji su na snazi već hiljadu godina".
Dodaje da se zahvat "u Sjedinjenim Državama podstiče i promoviše, između ostalog i zbog sprečavanja širenja HIV-a i AIDS-a".
Vođa islandske muslimanske zajednice Salman Tamimi smatra da se prije iznošenja predloga nije dovoljno razmišljalo jer nije bilo konsulatacija sa predstavnicima jevrejske i islamske zajednice.
Smatra da je predlog "veoma loš za reputaciju Islanda".
U parlamentu se o predlogu zakona počelo raspravljati 8. februara, a rasprava će se nastaviti i narednih mjeseci.
Glasanje bi trebalo da se održati prije ljetne parlamentarne pauze 7. juna.
Predstavnici četiri islandske političke stranke podržali su predlog, a oko 500 islandskih ljekara potpisalo je peticiju kojom se predlog zabrane podržava uz objašnjenje da su rizici obrezivanja veći od njegovih prednosti.
"Ovo nije zakon protiv religije", rekla je Gunarsdotir.
"To je zakon za zaštitu djece i njihovih prava".
Bonus video: