Holandski studenti su optužili univerzitete da krše njihovu privatnost korišćenjem softvera za nadgledanje, odnosno sprječavanje varanja na ispitima koji se sprovode onlajn zbog epidemije koronavirusa širom svijeta, prenosi RTS.
Univerziteti u Holandiji su za sprovođenje ispita počeli da koriste softver putim kojeg mogu da pristupe veb-kameri studenta, mikrofonu, podacima o lokaciji, istoriji pregleda u pretraživaču, kao i detaljima o tome koje programe studenti koriste, navodi Rojters.
Hiljade studenata Univerziteta u Tilburgu je zato potpisalo peticiju kojom traže da ta ustanova pronađe drugi način ocjenjivanja.
"Moramo da cio lični prostor učinimo dosutpnim na veb-kameri da bi oni bili sigurni da ne varamo. To je suludo", rekla je studentkinja Naomi de Leng, koja je i pokrenula peticiju.
Univerzitet je saopštio da razumije zabrinutost, ali da 130.000 ispita mora da se završi prije početka nove akademske godine.
Univerzitet: Sprovodimo samo najosnovnije nadgledanje
Na svojoj veb stranici, Univerzitet je objavio da prilikom polaganja ispita obavlja samo najosnovnije nadgledanje, koje nudi program "Proktorio", i da će svi prikupljeni podaci biti izbrisani.
"Povreda privatnosti može biti veća prilikom polaganja ispita gdje su studenti fizički prisutni", rekao je rektor Univerziteta u Tilburgu.
Tehnologija praćenja koristi se u visokom obrazovanju i u drugim evropskim zemljama, uključujući Francusku, Njemačku i Britaniju, ali se najčešće koristi u SAD.
U borbi protiv koronavirusa vlade širom svijeta okrenule su se tehnološkim kompanijama kako bi razvile aplikacije za svakodnevno praćenje kretanja ljudi ili upozorile građane ukoliko su bili u kontaktu sa zaraženima.
Mnogi, međutim, strahuju da bi primjena tih aplikacija mogla da dovede do zloupotrebe ličnih podataka.
Bonus video: