Vrućina zagrijeva ulice u Atini na skoro 50 stepeni, a krovove zgrada i na više od 70 - prenio je danas grčki sajt vijesti SKAI.
To je tokom leta bespilotne letjelice s termalnom kamerom iznad centralnog područja Atine izmjerio tim privatnog video-studija "UpStories" u saradnji s Meteorološkom službom Grčke za njen sajt radi pravljenja mape gradskih područja koja predstavljaju pregrijana "urbana termalna ostrva".
U petak, 25. juna, dok je temperatura u Atini bila 31 stepen u priobalju, a 37 stepeni u centru, temperatura kolovoza prometne široke Avenije Singru sa deset saobraćajnih traka, koja povezuje centar i obalu, bila je od 44 stepena do 47 stepeni.
Najviša temperatura zabilježena termalnom kamerom bila je 72 stepena - toliko se zagrijevaju krovovi starijih zgrada na kojima su postavljene spoljašnje jedinice klima-uređaja.
Najviše temperature izmjerene su na uskim, sporednim ulicama s malim prometom i tamo gdje nema zelenila.
Na osnovu snimaka je jasna važnost upotrebe svijetlih i "hladnih materijala" pri izgradnji zgrada i ulica jer to doprinosi smanjenju toplote u vazduhu u blizini tla, a samim tim smanjuje pojavu "urbanih termalnih ostrva", prenio je SKAI.
Prije tačno deset godina, juna 2011, arhitektonski fakulteti u Atini, Parizu i Strazburu predstavili su upravo iz "bio-mikroklimatskih razloga" zajednički plan za veliku promjenu izgleda i funkcije Avenije Singru, izgrađene još 1932. godine, a potom proširivane.
Predviđalo se rušenje dvije saobraćajne petlje čime bi se na tim mjestima dobilo pet hektara zelenila, što je djelimično urađeno.
Broj sabraćajnih traka bi se sa po pet u svakom smjeru, smanjio na po tri, od kojih bi jedna bila rezervisana za javni prevoz - predlagale su arhitekte, ali se od toga odustalo zbog skokovitog povećanja broja automobila, uprkos izgradnji metroa i modernizaciji ostalog javnog prevoza.
Bilo je projektovano i sađenje drveća i žbunja duž "zelene trake" usred te avenije, duž svih njenih 6,5 kilometara, i u sporednim ulicama uz nju koje se koriste za parkiranje - ali tog zelenila ni danas nema, predlagano je uz obezbjeđivanje prostora za novu tramvajsku liniju, ali je ona početkom ovog veka ipak izgrađena na drugoj trasi.
Bonus video: