Bivši jugoslovenski oklopnjaci u sastavu ukrajinske vojske: Koriste se u ratu s Rusijom

Ranije je potvrđeno da je Slovenija poklonila Ukrajini 35 borbenih vozila pješadije M-80, koji su naslijeđeni iz bivše Jugoslavije. To je formacijski ekvivalent jednog mehanizovanog bataljona iz vremena Sovjetskog Saveza

8191 pregleda 9 komentar(a)
BVP M-80A oklopno vozilo, Foto: Screenshot/Youtube
BVP M-80A oklopno vozilo, Foto: Screenshot/Youtube

Doskorašnja slovenačka borbena vozila pješadije (BVP) M-80A ušla su u naoružanje ukrajinske 24. mehanizovane brigade, što je do sada najsloženiji borbeni sistem proizveden u bivšoj Jugoslaviji za koji je potvrđeno da se koristi u ratu između Rusije i Ukrajine.

Kako navodi portal Balkanska bezbjednosna mreža, fotografije koje su se pojavile na društvenim mrežama ukazuju da su ukrajinske posade, nakon sprovedene obuke, preuzele jedan broj tih vozila i da prije polaska na zadatak popunjavaju to vozilo topovskom municijom kalibra 20 milimetara.

Ranije je potvrđeno da je Slovenija poklonila Ukrajini 35 borbenih vozila pješadije M-80, koji su naslijeđeni iz bivše Jugoslavije. To je formacijski ekvivalent jednog mehanizovanog bataljona iz vremena Sovjetskog Saveza.

Takva amfibijska gusjenična oklopljena vozila u svojoj vojsci i dalje koriste Hrvatska i Bosna i Hercegovina dok je najveći korisnik Vojska Srbije, koja ima 320 vozila u aktivnoj upotrebi i par stotina izvornih varijanti M-80 sa slabijim motorom, u rezervi.

Slovenija je ta vozila poklonila krajem juna a za uzvrat je od Sjedinjenih Američkih Država dobila obećanje o kreditu koji će omogućiti nabavku nove vojne opreme za svoju vojsku.

Bilo je nagovještaja da bi Slovenija mogla da Ukrajini pokloni i jugoslovenske tenkove M-84, s obzirom da se radi o temeljnoj modernizaciji sovjetskog tenka T-72 sa kojima Ukrajina već ima iskustva, ali se u ovoj fazi rata od toga odustalo.

"M-80A se u stručnim krugovima smatra zastarjelim oruđem koje teško može da odgovori potrebama savremenog ratovanja po pitanju oklopne zaštite i vatrene moći. Uprkos tome, mogao bi da nađe svoje mjesto u sastavu ukrajinske vojske jer se na obje strane i dalje masovno koriste vozila koja se po osnovnim karakteristikama ne razlikuju mnogo od tog jugoslovenskog oklopnjaka, a u nečemu možda i zaostaju", piše portal Balkanska bezbjednosna mreža.

Nakon prijema i preobuke, u sastavu 24. mehanizovane brigade ukrajinske vojske osnovana je jedinica naoružana sa M-80A, što je najznačajnije borbeno sredstvo bivše Jugoslavije koje se koristi u tom ratu.

"Do sada smo imali prilike da preko fotografija potvrdimo prisustvo nekih manjih oruđa, poput minobacača kalibra 60 milimetara u varijantama M-57 i M-06. Verifikovana je i upotreba minobacačke municije u kalibrima 60, 82 i 120 milimetara. Od ličnog naoružanja primijećene su jugoslovenske jurišne automatske puške M-70 u svim varijantama. Pretpostavka je da su puške stigle iz Hrvatske, ali ima i drugih 'očiglednih kandidata' koji se možda nisu hvalili donorstvom u strahu od reakcije zvanične Moskve", piše u tekstu.

Najveći donator Ukrajini od bivših jugoslovenskih republika do sada je bila Sjeverna Makedonija, ali ona je uglavnom davala "ne-jugoslovensko" naoružanje, odnosno upravo ono oružje koje je prije dvije decenije nabavila od Ukrajine, kada se suočavala sa oružanom pobunom lokalnih Albanaca.

Iz Sjeverne Makedonije u Ukrajinu su otišli tenkovi, borbena vozila pješadije, višecjevni lanseri raketa a možda i najzanimljivija "ponuda" iz Sjeverne Makedonije bila je ona koja se tiče četiri jurišna aviona Su-25.

Riječ je o borbenim mlaznjacima koji se ne koriste više od decenije i po ali koji bi bili veoma dragocjeni Ukrajini, makar kao izvor rezervnih djelova za održavanje postojeće flote.

"Do sada nije bilo čvrste potvrde da je do transfera tih aviona došlo ali je neka vrsta indirektne potvrde ipak stigla. Naime, prilikom protesta zvanične Moskve na informaciju da su avioni ustupljeni, Ministarstvo odbrane Sjeverne Makedonije nije odbacilo te tvrdnje već je samo odgovorilo da se radi o samostalnoj odluci suverene države i članice NATO saveza", piše taj portal.

Bonus video: