Sindikat ver.di najavio je za petak štrajk na aerodromima u Frankfurtu, Minhenu, Hamburgu, Štutgartu, Dortmundu, Hanoveru i Bremenu.
Sindikat je u žustrim pregovorima oko povećanja plata zaposlenih u javnim službama savezne države, gradova i opština. Osoblje na aerodromima često se plaća upravo prema takvim kolektivnim ugovorima.
Paralelno traju i pregovori o zaradama drugog dijela osoblja, kao i zaposlenih u kontroli leta.
Ne dolazite na aerodrom
Fraport, koji upravlja najvećim njemačkim aerodromom, posavjetovao je putnike da u petak uopšte ne dolaze. „Svi zadaci, koji omogućavaju nesmetan avionski saobraćaj, obustavljeni su zbog štrajka“, navedeno je u saopštenju.
Konkretno odlaganje ili otkazivanje letova je stvar avioprevoznika. Sva je prilika da će se oni javiti putnicima danas ili sjutra. Za petak je samo u Frankfurtu bilo predviđeno ukupno 1.005 polijetanja i slijetanja sa 137.000 putnika.
Pikantno je što baš u petak počinje Bezbjednosna konferencija u Minhenu, koja okuplja državnike, stručnjake i lobiste iz cijelog svijeta. U sindikatu ver.di kažu da će samo službeni avioni zvaničnika moći da slijeću, a da će svi drugi gosti konferencije morati da se snađu.
Kako su saopštili sindikati, štrajkovima neće biti pogođeni humanitarni letovi za pomoć žrtvama zemljotresa u Turskoj i Siriji.
Sve cijene skočile, moraju i plate
Štrajk je samo jedan u seriji kako bi se isposlovale veće plate za ljude koji rade za državu, gradove ili opštine. Već su ovih dana štrajkovali radnici gradskih saobraćajnih preduzeća ili vaspitačice u pojedinim gradovima.
Sindikati pred drugu rundu pregovora (22. februar) traže povećanje zarada od 10,5 odsto, ali tako da minimalno povećanje iznosi 500 eura mjesečno bruto. Opštine i gradovi odbacuju zahtjeve kao nerealne. Oni su poslodavci za oko 2,5 miliona ljudi u Njemačkoj.
„Inflacija, visoke cijene energije i hrane guraju mnoge zaposlene u neizvjesnost“, rekla je Kristine Bele, zamjenica šefa ver.dija za list Handelsblat. „Mnogi ne znaju kako da plate kirije ili napune frižider. Treba im osjetno više novca da bi izašli na kraj.“
Pao sistem
No i prije štrajka su njemački avionski saobraćaj strefili problemi. Danas je saopšteno da je veliki broj letova Lufthanze, najveće njemačke kompanije, otkazan ili preusmjeren usljed problema sa IT-sistemom.
Kako je navedeno, problem su sistemi za ukrcavanje, nema pristupa podacima putnika te mnogi avioni ne mogu da polete. Stvorene su velike gužve u Frankfurtu i Minhenu, dva glavna aerodroma korporacije Lufthanze.
Korporacija Lufthanza uključuje i Brussels Airlines, Austrian Airlines, Swiss International i Eurowings.
Bonus video: