Rumunija će investirati oko 21 milijardu dolara u sistem odbrane u 2024. godini, što je čak 45 odsto više nego što je ta država potrošila za vojsku u prethodnoj godini.
Kako prenosi portal Balkanska bezbjednosna mreža, zvanični Bukurešt već neko vrijeme ulaže značajna sredstva u obnovu naoružanja i kapitalne infrastrukturne radove važnih vojnih objekata i baza i spada u prvih šest članica NATO po udjelu izdvajanja za opremu u vojnom budžetu.
Prošle godine Rumunija je premašila smjernice Alijanse da se za odbranu izdvaja dva odsto BDP i da udio opremanja u vojnom budžetu bude 20 odsto.
Udio u BDP je iznosio 2,44 odsto, a za opremanje je bilo opredijeljeno 35,2 odsto vojnog budžeta što je djelimično posljedica rata u Ukrajini ali i napora Rumunije da temeljno modernizuje oružane snage, što je proces koji je bio u zastoju u proteklih nekoliko decenija.
Kako navode mediji, Bukurešt će za nabavku 32 američka aviona F-35 Lajtning II potrošiti 6,5 milijardi dolara, dok će dodatnih 388 miliona biti utrošeno na 32 polovne letelice F-16, djelimičnu modernizaciju i rezervne djelove.
Što se tiče bespilotnih letelica, Rumunija će za nabavku 18 turskih Bajraktara TB-2 izdvojiti 321 milion dolara a za 21 letelicu tipa Vočkiper (Watchkeeper X) 410 miliona dolara.
Osim toga, rumunskog ratno vazduhoplovstvo dobiće pojačanje i u vidu dva helikoptera Erbas H-215M za 150 miliona dolara, dok će mornarica dobiti dve podmornice vrijednosti dvije milijarde dolara, po dvije nove i modernizovane fregate tipa T-22, tri modernizovane raketne krstarice i nove tegljače.
Tehnološki prilično zaostale tenkovske jedinice Rumunije biće ojačane bataljonom od 54 američka tenka Abrams M1A2 koji će Vladu te zemlje koštati nešto više od milijarde dolara.
Od ukupno sedam naručenih baterija američkog raketnog sistema PVO Patriot do sada su stigle tri, za šta je opredijeljeno 3,9 milijardi dolara, dok će za 54 samohodnih višecjevnih lansera raketa HIMARS, oko 160 raketa GMLRS, 54 ATACMS i 24 AFATDS biti potrošeno 1,25 milijardi dolara.
Artiljerijske jedinice očekuju i 58 samohodnih oruđa K9, čija će nabavka koštati Rumuniju 1,92 milijarde dolara dok će mehanizovani bataljoni primiti 377 borbenih vozila pešadije Pirana V za 1,6 milijardi.
Kopnena vojska biće ojačana za 1.059 lakih oklopnih vozila JLTV kroz ugovor vrijedan 916 miliona dolara a planirana je nabavka i 16 američkih amfibijskih desantnih plovila AAVP-7A1, koja će koštati 120 miliona dolara.
Većina ovih planova je u poodmaklim fazama realizacije, iako će se neke od isporuka sprovesti tek za nekoliko godina.
Osim nabavke naoružanja, Rumunija će uložiti znatna sredstva i u obnovu vojne infrastrukture a planirana su ulaganja u obnovu glavnog štaba multinacionalnih snaga za jugo-istoku u mjestu Sibiu, kao i u 57, 71. i 86. vazduhoplovnu bazu u Konstanci, Kampia Turziju i Borčei.
Bonus video: