Ruska elita očekuje da predsjednik Vladimir Putin izvrši rekonstrukciju vlade kako bi doveo mlađe ljude nakon njegove očekivane ubjedljive pobjede na izborima za vikend, objavio je Rojters, pozivajući se na četiri izvora bliska vlastima.
Očekuje se da Putin, koji je na vlasti kao predsjednik ili premijer od kraja 1999. i koji ima kontrolu nad svim polugama vlasti i nema ozbiljnih političkih konkurenata, osvoji peti predsjednički mandat i još šest godina na vlasti.
Četiri izvora koja su insistirala na anonimnosti zbog osjetljivosti teme, rekli su da očekuju dovođenje mlađih ljudi na više rukovodeće pozicije u vladi, moguće kao zamjenici ministara i čelnici ministarskih resora, i da će starija generacija vladinih zvaničnika biti degradirana ili penzionisana nakon izbora, piše Rojters.
Jedan od izvora je rekao da se revidiraju i ministarski portfelji i da se reorganizacija očekuje u maju.
Promjene u glavnim državnim korporacijama, energetskim gigantima i u više od 80 ruskih regionalnih guvernerstava takođe su moguće, prema izvorima. Kremlj, kako piše Rojters, nikad unaprijed ne komentariše planirane kadrovske promjene.
S obzirom na to da Rusija vodi rat protiv Ukrajine, dva izvora su kazala da ne očekuju da Putin promijeni ministre odbrane i spoljnih poslova.
“Ne mijenjaju se konji usred trke”, rekao je prvi izvor, koji je dodao da bi bilo iznenađenje da ministar odbrane Sergej Šojgu (68) i ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji ovog mjeseca puni 74 godine, ne zadrže svoja mjesta.
Očekuje se i da Mihail Mišustin, 58-godišnji premijer tehnokrata koji je na vlasti od 2020, zadrži svoju poziciju, kazali su izvori. Isto važi i za guvernerku Centralne banke Elviru Nabiulinu, prema riječima tri izvora.
Planirane promjene na čelu glavnih ministarstava i u bezbjednosnim agencijama desiće se tek po okončanju, kako je Putin zove, specijalne vojne operacije u Ukrajini, rekao je prvi izvor.
Putin nije pravio velike promjene u vladi od 2020.
Izmjene ustava iste godine omogućile su Putinu (71) da ostane na vlasti do 2036. ako bude reizabran u nedjelju i ponovo 2030.
Međutim, strogo kontrolisani politički sistem koji je izgradio i učvrstio pod svojom kontrolom duže od vije decenije pruža manju sigurnost posla njegovim podređenima, čak i onima iste generacije, imajući u vidu potrebu za obnovom redova kako bi se pripremili za budućnost, ističe Rojters.
Pored Šojgua i Lavrova, među starijim članovima aktuelne vlade su ministar energetike Nikolaj Šulginov (72), ministar saobraćaja Vitalij Saveljev (70) i zamjenik premijera Jurij Trutnev (68).
U međuvremenu, mlađa generacija zvaničnika, od kojih su neki sinovi i ćerke aktuelnih ministara i birokrata, koje su neki ruski politički analitičari prozvali crvenim prinčevima i princezama, napreduju u karijeri.
Ministar poljoprivrede Dmitrij Patrušev (46), na primjer, je sin 72-godišnjeg Nikolaja Patruševa, sekretara ruskog Savjeta bezbjednosti.
Putinova predsjednička administracija je pokrenula niz programa sa ciljem identifikovanja i obučavanja nove generacije lidera, koji uključuje “rezervni spisak” od 100 kandidata.
Rojters navodi da uoči izbora kruže spekulacije u vezi sa Borisom Kovalčukom, 46-godišnjim sinom Putinovog saveznika i prijatelja Jurija Kovalčuka, nakon što je dnevni list “Komersant” ranije ovog mjeseca objavio da će on dobiti važnije od sadašnjeg mjesta šefa energetske kompanije Inter RAO.
Bonus video: