Lideri Evropske unije (EU) će na predstojećem samitu pohvaliti "uspješne" predsjedničke izbore u zemlji kandidatu za članstvo Moldaviji i obećati nastavak saradnje. Istovremeno će izraziti "ozbiljnu zabrinutost" u vezi s dešavanjima u Gruziji u kojim vlasti nasilno guše proteste.
Lideri takođe planiraju da ponovo potvrde svoju podršku Kijevu i podvuku "princip da se nijedna inicijativa u vezi sa Ukrajinom ne poduzima bez Ukrajine", navodi se u nacrtu dokumenta u koje je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid uoči samita 19. decembra.
Dokument je rani nacrt i promjene su još moguće prije održavanja skupa u Briselu.
"Evropski savjet pohvaljuje vlasti Republike Moldavije za uspješno provođenje predsjedničkih izbora i referenduma o upisu pristupanja EU u Ustav", navodi se u dokumentu, uz kritikovanje "hibridnih pokušaja podrivanja demokratskih institucija zemlje".
Prozapadna predsjednica Moldavije Maja Sandu, 3. novembra je pobijedila protivkandidate naklonjenog Rusiji Aleksandra Stojanogla u drugom krugu glasanja narušenog optužbama za rusko miješanje i prevaru birača.
U isto vrijeme, birači su takođe uz tijesnu marginu prošli referendum kojim se potvrđuju ciljevi zemlje za bližu integraciju u EU.
S druge strane, čelnici EU izražavaju zabrinutost zbog vladinog nasilnog razbijanja demonstracija u Gruziju, gdje je na vlasti stranka Gruzijski san, kao i zbog njene odluke da obustavi proces pridruživanja zemlje EU do 2028. godine.
"Evropski savjet najoštrije osuđuje nasilje nad mirnim demonstrantima. Gruzijske vlasti moraju poštivati pravo na slobodu okupljanja i izražavanja i uzdržavati se od upotrebe sile. Svi akti nasilja moraju biti istraženi, a odgovorni moraju odgovarati", navodi se u dokumentu.
"Evropski savjet naglašava spremnost Unije da podrži evropske težnje gruzijskog naroda", dodaje se.
Gruzija je dobila status kandidata za EU u decembru 2023., ali odnosi s Briselom su se pogoršali posljednjih mjeseci, počevši od usvajanja kontroverznog zakona o "stranom agentu", za koji kritičari kažu da prijeti javnom diskreditacijom hiljada medija i grupa civilnog društva kao "službe" spoljne moći.
Što se tiče Ukrajine, u nacrtu dokumenta stoji da "Evropski savjet ponavlja svoju odlučnu osudu agresorskog rata Rusije" protiv te zemlje.
Takođe je ponovo potvrđena "nepokolebljiva posvećenost EU pružanju kontinuirane političke, finansijske, ekonomske, humanitarne, vojne i diplomatske podrške Ukrajini i njenom narodu onoliko dugo koliko je to potrebno i intenzivno koliko je potrebno. Rusija ne smije da pobijedi."
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je i EU i NATO da ubrzaju proces pridruživanja Kijeva tim organizacijama, rekavši da bi to pomoglo da se osigura suverenitet zemlje suočena sa invazijom Rusije u punom obimu.
Bonus video: