Kandidatkinja za predsjednicu novog sastava Evropske komisije, Ursula fon der Lajen predstavila je danas u Evropskom parlamentu svoju viziju EU angažovane u borbi protiv klimatskih promjena, posvećene zaštiti evropskih vrijednosti i demokratije, odlučnoj u borbi za rodnu ravnopravnost.
Europoslanici će o njenoj nominaciji glasati danas popodne.
U govoru u Strazburu, Fon der Lajen predlaže još smjelije ciljeve za smanjenje emisije štetnih gasova - za 55 umjesto 50 odsto do 2030. godine.
Obavezala se i da će u prvih 100 dana na čelu Komisije dostaviti plan "Zeleni dogovor za Evropu" i evropski zakon o klimi, saopštio je Evropski parlament.
Najavila je i plan za održive evropske investicije, uključujući djelimičnu konverziju fondova Evropske investicione banke u "banku za klimu" kako bi se obezbijedilo 1.000 milijardi eura ulaganja tokom deset godina.
Fon der Lajen je istakla i da EU mora da uspostavi ekonomiju koja služi ljudima u čemu "svako mora da nosi dio tereta".
To se, kako je navela, odnosi i na tehnološke džinove koji posluju u Evropi i još ne plaćaju njenim građanima za pristup ljudskom i društvenom kapitalu EU.
Ponavljajući da je posvećena "rodno izbalansiranom koledžu komesara", rekla je da se protiv nasilja nad ženama treba odlučno boriti i da će zato tražiti da se to nasilje definiše kao zločin u evropskim ugovorima i da se paraleleno završi pristupanje EU Istanbulskoj konvenciji.
Fon der Lajen je istakla posvećenost vladavini prava kao evropskoj vrijednosti i najavila da namjerava da uspostavi mehanizam za monitoring na nivou EU uz postojeće mjere.
Ona je naglasila da te evropske vrijednosti uključuju i dužnost spasavanja života na moru koja treba da se uvede u "humanu graničnu policiju".
Iskazala je podršku "novom paktu o migraciji i azilu" i reformi Dablinske konvencije, dodavši da namjerava da poveća snage Fronteksa na 10.000 ne do 2027, već do 2024.
Govoreći o evropskoj demokratiji, Fon der Lajen je najavila organizaciju "Konferencije za Evropu" počev od 2020. na svake dvije godine gdje će gradjani imati vodeću i aktivnu ulogu.
Ukazala je da je potrebno ojačati sistem "špicenkandidata", odnosno izbora vodećih kandidata za ključne EU funkcije, kao i da treba razmotriti mjesto transnacionalnih lista na budućim evropskim izborima.
Bonus video: