Sjedinjene Američke Države pojačale su poslednjih godinu dana vojnu saradnju sa zemljama Persijskog zaliva koje su zabrinute zbog prijetnje Irana, rekao je danas u Rijadu, glavnom gradu Saudijske Arabije, američki ministar odbrane Ešton Karter.
"Posljednjih godinu dana napravili smo značajan napredak" u raznim oblastima saradnje zacrtanim na samitu u Kemp Dejvidu u SAD, u maju 2015. godine, rekao je Karter.
Karter je govorio na konferenciji za novinare poslije sastanka sa svojim kolegama iz zalivskih zemalja, i dan uoči samita u Rijadu kome će prisustvovati američki predsjednik Barak Obama i lideri šest zalivskih monarhija, članica Savjeta za zalivsku saradnju - Saudijske Arabije, Kuvajta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara, Bahreina i Omana.
Sunitske zalivske zemlje nezadovoljne su zbog nekoliko odluka Obamine vlade, od odbijanja da intervenišu u Siriji protiv režima Bašara al Asada do nuklearnih pregovora s Iranom, njihovom velikim šiiskim rivalom.
Međutim jačanje vojne saradnje koju je Vašington predložio prije godinu dana da smiri države koje strahuju od iranske prijetnje sada daje rezultate, rekao je šef Pentagona.
SAD su odobrile prodaju vojne opreme u vrijednosti višoj od 33 milijarde dolara zalivskim zemljama, rekao je Karter i dodao da se povećao broj zajedničkih patrola ratnih brodova, kao i broj zajedničkih vojnih vježbi.
Dvije strane rade na zajedničkom projektu vazdušne odbrane za šest zemalja Zaliva, rekao je on.
Karter je dodao da specijalne američke snage i specijalne snage zalivskih zemalja rade zajedno blliskije nego ikad, uključujući i u ratnim zonama.
Bonus video: