Analiza: Kineski juan će ugroziti, ali ne i zamjeniti dolar kao glavnu valutu

Studiju, koju je napisao ekonomista Esvar Prasad s univerziteta Kornel, predviđa da će Kina dopustiti da se njen čvrsto kontrolisani finansijski sistem "uveliko otvori za naredne tri do pet godine"
71 pregleda 0 komentar(a)
Kina juan, Foto: Twitter
Kina juan, Foto: Twitter
Ažurirano: 04.02.2016. 16:05h

Kineski juan će u narednih deset godina ugroziti dominaciju američkog dolara, ali neće uspjeti da nadmaši njegov status glavne svjetske valute, navodi se izvještaju američke komisije za odnose s Kinom.

Juan će dobiti na značaju na uštrb japanskog jena, eura, britanske funte, a "mogao bi malo da podrije" status dolara, navela je u danas objavljenoj studiji Komisija za procjenu privrede i bezbjednosti u odnosima SAD i Kine.

Studiju, koju je napisao ekonomista Esvar Prasad s univerziteta Kornel, predviđa da će Kina dopustiti da se njen čvrsto kontrolisani finansijski sistem "uveliko otvori za naredne tri do pet godine".

Kineske vlasti, međutim, moraju sprovesti opsežne reforme prije nego što juan poput dolara bude smatran "bezbjednim utočištem" kojem pribegavaju investitori u kriznim vremenima, navodi se u analizi.

Mada Kina agresivno promoviše upotrebu svoje valute u svjetskoj trgovini, juan se koristi u manje od tri odsto prekogranilčnih transakcija, dok se dolar koristi u 44 odsto, a evro u 29 odsto. Peking je, s duge strane, zabilježio simboličnu pobjedu prošle godine kada je Međunarodni monetarni fond uključio juan u svoju korpu valuta.

U studiji se navodi i da će se promjeniti kineske investicije u SAD. Kina je trenutno najveći pojedinačni strani vlasnik američkog duga, a u budućnosti će kineski investitori sve više ulagati u američke akcije, nekretnine i kompanije.

Komisija za procjenu privrede i bezbjednosti u odnosima SAD i Kine osnovao je Kongres 2000. s ciljem da nadzire posljedice ekonomskih odnosa SAD i Kine po nacionalnu bezbjednost.

Bonus video: