Tenzije na moru: Bliski susret kineskog razarača i broda američke mornarice, umalo sudar

Kineski razarač, koji se primakao američkom brodu do razdaljine od 41 metra, "izveo je niz sve agresivnijih manevara praćenih upozorenjima 'Dekejturu' da napusti tu oblast", navodi se u saopštenju Pacifičke flote SAD
70 pregleda 5 komentar(a)
SAD mornarica, SAD ratni brod, Foto: Reuters
SAD mornarica, SAD ratni brod, Foto: Reuters
Ažurirano: 02.10.2018. 08:51h

Kineski razarač se "agresivno približio" brodu američke mornarice u Južnom kineskom moru, primoravši ga da manevriše kako se ne bi sudarili, prenosi Tanjug.

Kako je saopštila Pacifička flota SAD, kineski vojni brod se u nedjelju približio brodu "Ju-Es-Es Dekejtur" "na nebezbjedan i neprofesionalan način" kod Gavenskih grebena u Južnom kineskom moru, saopštio je portparol američke Pacifičke flote Tim Gorman, prenosi danas AP.

Kineski razarač, koji se primakao američkom brodu do razdaljine od 41 metra, "izveo je niz sve agresivnijih manevara praćenih upozorenjima 'Dekejturu' da napusti tu oblast", navodi se u saopštenju.

Kinesko Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da se protivi ulasku američkih vojnih brodova u vode "oko kineskih ostrva i grebena" i potvrdilo da je kineski raketni razarač "Luojang" odmah upućen kako bi identifikovao američki vojni brod i otjerao ga.

Ministarstvo spoljnih poslova Kine saopštilo je da snažno poziva SAD da prestanu sa svojim "provokativnim akcijama".

Kina polaže pravo na veći dio strateškog vodenog puta Južnog kineskog mora i izgradila je ostrva na grebenima, opremivši ih vojnim objektima, podsjeća američka agencija.

Inače, odnosi između SAD i Kine pogoršani su zbog eskalirajućeg trgovinskog spora, a naročito proteklih nedjelja, nakon odluke američkih vlasti da uvedu ekonomske sankcije Kini zbog kupovine ruskih borbenih aviona i raketa zemlja-vazduh.

Peking je saopštio da SAD nemaju prava da se miješaju u vojnu saradnju Kine s Rusijom, a kao odgovor na sankcije Kina je pozvala na razgovor američkog ambasadora i atašea za odbranu u znak protesta, a uz to, naložila je komandantu svoje mornarice da se vrati iz posjete SAD.

Američki ministar odbrane Džim Matis je, nakon toga, odustao od planova da posjeti Kinu u oktobru radi razgovora o bezbjednosti.

Bonus video: