U zemljotresu jačine 8,2 stepena Rihterove skale koji je sinoć pogodio sjevernu obalu Čilea, poginulo je najmanje šest ljudi.
Zemljotres je podigao cunami visine dva metra koji je pogodio pojedine djelove sjeverne obale.
Ranije su agencije spekulisale da li će biti cunamija, a sve vrijeme je na snazi bila uzbuna zbog mogućeg velikog talasa.
Šestoro stradalih je poginulo u gradovima Ikikeu i Alto Ospisiju, i to ili od srčanog udara ili od ruševnog materijala, prenio je AFP.
U pogođenoj oblasti nije pričinjena znatna šteta, ali su klizišta blokirala pojedine puteve, struju nije imalo na hiljade ljudi, jedan aerodrom je oštećen a nekoliko objekata zahvatio je požar, prenijele su agencije.
Oko 300 osoba pobjeglo je iz ženskog zatvora u Ikikeu a zvaničnici su rekli da je čileanska vojska poslala avione sa specijalnim jedinicama da čuvaju imovinu od pljačkanja.
U gradu Arika, 139 kilometara od epicentra, bolnice liječe lakše povrijeđene osobe, neke kuće su uništene a 90 odsto potrošača je tu bez struje.
Upozorenje na cunami ostaje i dalje na snazi za obale Perua, Čilea i za Havaje tako da stotine hiljada ljudi duž obale neće spavati u svojim krevetima.
Zemljotres je bio veoma snažan a zatresao je, ekvivalentnom jačinom od 4,5 Rihtera i glavni grad Bolivije udaljen 470 kilometara. U prvih nekoliko sati, uslijedilo je 10 naknadnih potresa, među njima i jedan jačine 6 stepeni Rihtera.
Zemljotres je zatresao i moderne zgrade u Peruu i bolivijskoj prijestonici La Pasu.
Zemljotres je registrovan u vodama Pacifika, u blizini sjeverne čileanske obale, tačnije na dubini od 10 kilometara, na 83 kilometra od primorskog grada Ikike, kod granice sa Peruom, saopštio je američki geološki institut.
Čile se nalazi na jednom od najtrusnijih područja u svijetu. Zemljotres jačine 8,8 stepeni Rihterove skale i nakon toga cunami, pogodili su tu zemlju u februaru 2010. godine i tada je poginulo više od 500 ljudi, uništeno 220.000 kuća i pričinjena i druga šteta u priobalju.
Najjači zemljotres registrovan u Čileu, od 9,5 stepeni Rihtera, dogodio se 1960. godine i tada je poginulo više od 5.000 ljudi.
Galerija
Bonus video: