Sve veći broj Sirijaca, koji su od građanskog rata pobjegli u susjedni Liban, prodaju svoje organe kako bi preživjeli, piše njemački „Špigl“.
List navodi primjer 19-godišnjeg Sirijca, koji je prije sedam mjeseci pobjegao iz Alepa u Liban sa roditeljima i šestoro braće i sestara. U Bejrutu je porodica ubrzo ostala bez novca.
Raidu je jedan rođak predložio da proda bubreg i upoznao ga sa Abu Huseinom, članom bande koja se bavi trgovinom ljudskim organima. „Špigl“ piše da taj posao doživljava procvat te da se organi vade u ilegalnim klinikama.
Abu Huesin (26) je prije 15 mjeseci od šefa dobio zadatak da nađe donatora organa a šansu je vidio u izbjeglicama iz Sirije, kojih u Libanu ima oko milion.
Raid je lako prodao lijevi bubreg jer je bio u formi i nije pušio. Igrao je za sirijski nacionalni omladinski fudbalski klub
To su, prema riječima Lika Noela, stručnjaka Svjetske zdravstvene organizacije za transplantaciju organa, idealni uslovi za trgovinu organima.
U tekstu se navodi podatak da desetine hiljada bogatih Arapa iz regiona dolaze svake godine u Bejrut na tretman u izvrsnim libanskim bolnicama, te da vlasti ne obraćaju pažnju da li se pacijenti vrate kući sa novim nosem ili novim bubregom.
Do sada su među ilegalnim donatorima dominirali Palestinci. Potom je došao rat u Siriji a sa njime i izbjeglice. Rivalstvo između te dvije grupe je dovelo do pada cijena.
"Kada su u pitanju bubrezi, sada imamo daleko više prodavaca nego kupaca”, rekao je Abu Husein. Dodao je da su članovi njegove bande u posljednjih 12 mjeseci ugovorili prodaju 150 bubrega.
Prema podacima UNHCR, trenutno se u Libanu, Jordanu i Turskoj nalazi oko dva miliona sirijskih izbjeglica
"Mnogi naši proizvodi završe u inostranstvu, na primjer, u Persijskom zalivu,“ rekao je Abu Husein, dodavši da među mušterijama ima i državljana Evrope i SAD.
Raid je lako prodao lijevi bubreg jer je bio u formi i nije pušio. Igrao je za sirijski nacionalni omladinski fudbalski klub. Očigledno da bi ga smirili, ljekari su ga lagali prilikom pregleda.
Rekli su mu da će, uz malo sreće, bubreg ponovo porasti i da neće imati nikakvih posljedica. Donatori, zapravo, godinama nakon operacije moraju ići na preglede a ljudi poput Raida to ne mogu priuštiti.
Za bubreg je dobio 5.200 eura.
Do sada je 50.000 izbjeglica podnijelo zahtjeve za prijem u evropske zemlje, najveći broj njih želi u Njemačku i Švedsku
Porodici je sve nedostajalo: madraci, zimska odjeća, frižider, šporet...I sve to su odnijeli u prostoriju u kojoj danas boravi osam osoba. Sada imaju dovoljno da preguraju zimu, a na pitanje šta će nakon toga, Raid kaže da ne zna.
Prema podacima UNHCR, trenutno se u Libanu, Jordanu i Turskoj nalazi oko dva miliona sirijskih izbjeglica. Taj broj bi, prema procjenama Visokog komesarijata UN, do kraja ove godine mogao da se poveća na tri i po miliona.
Do sada je 50.000 izbjeglica podnijelo zahtjeve za prijem u evropske zemlje, najveći broj njih želi u Njemačku i Švedsku.
Baš me briga hoćeš li umrijeti
Abu Husein kaže da od prodaje organa svi imaju koristi. Sirijci dobiju novac a oboljeli – koji za bubreg daju do 15.000 dolara – dobijaju novi život. A on za svaku ugovorenu prodaju dobija 600-700 dolara, koliko iznosi mjesečna zarada libanskog nastavnika.
Abu Husein je kazao da je za posljednjih nekoliko mjeseci prevezao 15 do 16 donatora bubrega – sve Sirijci, starosti od 14 do 30 godina – do tajne klinike koja spolja izgleda kao stambena zgrada.
Klinika ima najmoderniju medicinsku opremu i ne želi da se ograniči samo na bubrege. „Trenutno tražim nekog ko bi prodao oko.“
"Špigl“ ističe da nemaju baš svi korist od ove trgovine. Raid, kojem je bubreg izvađen prije sedam dana, ne osjeća se dobro. Ima bolove, vrtoglavicu i iscrpljen je.
"Trebaju mi ljekovi. Rekao si da ćeš mi donijeti ljekove”, kaže Abu Huseinu, koji je samo nekoliko minuta ranije hvalio kako se njegova organizacija dobro stara o Sirijcima.
„Međutim, kada Raid traži analgetike, Abu Husein mu viče: „Ćuti. Nije me briga hoćeš li umrijeti. Ionako si gotov.“
Bonus video: