Rubini: Svjetska privreda je suočena s novim periodom nestabilnosti

"Kako će se taj proces na kraju završiti teško je sada predvidjeti", rekao je Rubini, koji je prvi među ekonomistima predvidio globalnu finansijsku krizu 2008.
0 komentar(a)
Nuriel Rubini, Foto: Beta/AP
Nuriel Rubini, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 30.06.2013. 08:33h

Poznati američki ekonomista, Nuriel Rubini, ocijenio je da je svjetska privreda sada suočena sa novim periodom nestabilnosti.

On je kazao da je nestabilnost dodatno pojačana najavom američke centralne banke, Federalne rezerve (FED), da bi uskoro mogla da smanji a potom i sasvim ukine program jačanja likvidnosti domaćih banaka.

Rubini smatra da FED najverovatnije više neće "upumpavati" u domaću i svjetsku privredu ogromne sume dolara, kao što je ta centralna banka to činila u prošlih nekoliko godina kada je, sudeći prema različitim izvorima, za te namjene potrošila više hiljada milijardi dolara.

Rubini je naveo da je već najava promjene politike FED-a izazvala potres na globalnom tržištu, u vidu pada cijena sirovina i prilično naglog smanjenja vrijednosti valuta većine zemalja sa brzo rastućim privredama, prenosi B92.

"Kako će se taj proces na kraju završiti teško je sada predvidjeti", rekao je Rubini, koga nazivaju i "doktor propast", jer je prvi među ekonomistima predvidio globalnu finansijsku krizu koja je počela polovinom 2008. godine u SAD.

Rubini smatra da FED najverovatnije više neće "upumpavati" u domaću i svjetsku privredu ogromne sume dolara, kao što je to činila prošlih godina kada je, sudeći prema različitim izvorima, za te namjene potrošila više hiljada milijardi dolara

Rubini je upozorio da je rast cijena sirovina i vrijednosti akcija, koji je prošle i u većem dijelu prvog polugodišta ove godine zabilježen na relevatnim berzama u svijetu, "izgledao začuđujuće", jer su mnoge najrazvijenije zemlje bile suočene sa padom ili stagnacijom privredne aktivnosti.

Veći deo 17-očlane eurozone je zahvaćen recesijom, a u tom stanju se nalazi i Velika Britanija, koja nije članica evropske monetarne unije, a Japan preduzima, kako navodi Rubini, "očajne mjere" da izbjegne dalji privredni pad primjenom posebnog programa mjera s ciljem drastičnog slabljenja jena.

Rubini je ukazao i na vrlo spor privredni rast u SAD-u, koji već nekoliko kvartala uzastopno ne nadmašuje bitnije nivo od 1,5 odsto, dok se brzo rastuće ekonomije, poput Kine, Indije i drugih, takođe suočavaju sa znatnim usporavanjem ekonomske aktivnosti.

Povjerenje investitora na berzama je i pored loših makroekonomskih pokazatelja poraslo pred kraj prošle i početkom ove godine, dijelom i zbog smanjene opasnosti od raspada eurozone, ali i sniživanja tenzija u konfliktu oko realizacije kontraverznog iranskog nuklearnog programa.

Bonus video: