Finansijski kolaps Zimbabvea, na računu ostalo svega 217 dolara

Tolika suma je, prema rečima Bitija, ostala u državnoj blagajni nakon što su isplaćene plate državnim službenicima
6 komentar(a)
Zimbabve glad, Foto: Beta/AP
Zimbabve glad, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 30.01.2013. 14:01h

Zimbabve se nalazi u finansijskom kolapsu, a u državnoj kasi je preostalo svega 217 dolara, objelodanio je ministar finansija te zemlje Tendej Biti.

Tolika suma je, prema rečima Bitija, ostala u državnoj blagajni nakon što su isplaćene plate državnim službenicima.

Ministar je dodao da neki od tih činovnika imaju znatno više novca nego što ga trenutno ima u trezoru zemlje.

Ekonomska situacija u Zimbabveu počela je naglo da se pogoršava početom protekle decenije, kada je predsjednik te afričke države Robert Mugabe naredio oduzimanje zemlje farmerima koji su mahom bili porijeklom iz Velike Britanije i nekih drugih evropskih zemalja.

Takva politika izazvala je pad povjerenja investitora, a proizvodnja u Zimbabveu je drastično opala, posebno nakon uvođenja međunarodnih sankcija toj zemlji, prenosi agencija AP.

Međunarodne sankcije i drugi problemi izazvali su u Zimbabveu i veliki pad deviznog priliva od stranih turista, a zbog opšteg privrednog kolapsa ta zemlja je, poslije razorne hiperinflacije u 2009. godini, prestala da koristi sopstvenu valutu i prešla na dolar.

Uprkos izvjesnom poboljšanju ekonomske situacije u toku prošle godine, ekonomija Zimbabvea je, prema ocjeni eksperata, još u vrlo lošem stanju, a uslovi poslovanja su otežani uslijed bitno umanjene likvidnosti, nestabilnosti u snabdijevanju električnom energijom i nedostatka radne snage.

Državni budžet Zimbabvea za ovu godinu utvrđen je, inače, na sumu od 3,8 milijardi dolara, a prema ocjeni ekonomista zemlja bi trebalo da ostvari petoprocentni privredni rast. Ministar finansija je, međutim, ukazao da će Harare obratiti drugim državama za finansijsku pomoć.

Dobri poznavaoci ekonomske situacije u Zembabveu navode da u zemlji sada oko 90 odsto radno sposobnog stanovništva nema posao, a veliki broj farmi koje su ranije oduzete evropskim zemljoposjednicima je potpuno zapušten.

Bonus video: