Ljekari procjenjuju da je od 30 do 50 odsto prepisanih ljekova u Africi lažno, pa su istraživači razvili aparat za otkrivanje lažnih medikamenata koji daje rezultate za samo nekoliko minuta i očekuje se da će to iskorijeniti poražavajuće rezultate na afričkom kontinentu.
Doktor Aleks Dodo, koji je proveo mnoge godine radeći s pacijentima u Africi, kaže da su ljekovi koji ne ispunjavaju standarde veliki izazov u tretiranju pacijenata u Gani.
Kada je riječ o ljekovima protiv malarije ili antibioticima, problem je sve veći. Zato je jedan od najvećih izazova za ljekare da ustanove razmjere problema i da ga počnu rješavati.
Mnogi apotekari u zemljama u razvoju prodaju lažne ljekove zato što nisu u mogućnosti da uoče razliku između pravih i lažnih
Oni tvrde da aparat može ustanoviti razliku između pravih i lažnih lijekova za manje od pet minuta.
Uzme se pilula za koju se ne zna da li je prava ili lažna i utrlja se preko crvene linije tako da ostane malo praha od lijeka. Zatim se čitav podmetač spusti u vodu do ucrtane plave linije, a voda će izazvati svaku od linija na kojima je lijek ka agensima i pokazaće različite boje, u zavisnosti od toga je li pravi ili lažan, opisuju izumitelji način funkcionisanja ovog aparata.
Patrik Lakula, direktor programa za kvalitet hrane u američkoj Pharmacopoeia, neprofitnoj organizaciji koja prati kvalitet ljekova i sastojaka hrane širom svijeta, kaže da mnogi apotekari u zemljama u razvoju prodaju lažne ljekove zato što nisu u mogućnosti da uoče razliku između pravih i lažnih.
Trenutno meta istrage su apotekari: oni su ti koji kupuju takve ljekove, prenosi pisanje američkih medija Al Džazira Balkan.
Bonus video: