Čini se da su vremena kada je Kina bila zemlja sa najnižim platama prošla.
Kinesko Ministarstvo za rad navodi da su plate u prošloj godini povećane za 20 odsto. Brojni radnici o takvim povećanjima plate mogu samo da sanjaju: prvog januara, lokalna vlada kineskog glavnog grada donijela je odluku o povećanju minimalne plate za 8,6 odsto.
Od 1. februara taj primjer slijedi i industrijska zona na jugu Kine Šenžen. Donja granica kada je riječ o ličnim dohocima u toj zemlji podignuta je na 1.500 juana, oko 185 eura.
U tekstilnoj branši, ali i u industriji igračaka, sve više preduzeća se, zbog plata koje rastu, odlučuje da prebaci proizvodnju u Vijetnam, Kambodžu ili Bangladeš
"Vidi se da od 2004. godine glavnu radnu populaciju čine ljudi koji su rođeni nakon 1980. godine. Ali zbog plana rađanja opada broj radne snage", kazao je njemačkom državnom radiju "Dojče vele".
Nedostatak radne snage posebno je primjetan u sektoru sa nižim platama. U tekstilnoj branši, ali i u industriji igračaka, sve više preduzeća se, zbog plata koje rastu, odlučuje da prebaci proizvodnju u Vijetnam, Kambodžu ili Bangladeš.
Vrijeme kada je Kina bila zemlja sa najnižim platama očigledno je prošlo. Kinesko rukovodstvo aktivno podstiče rast plata. Čak je zaustavljen i dugogodišnji egzodus američkih preduzeća u Kinu.
Bostonska konsultantska grupa u decembru prošle godine objavila je izvještaj pod nazivom Mejd in Amerika agen u kome je navedeno da američka industrijska preduzeća za domaće tržište ponovo sve više proizvode u Sjevernoj Americi.
Osnovni razlog za to leži u činjenici da porast produktivnosti ne može da bude kompenzovan u Kini zbog sve većih plata.
Nasuprot tome, u SAD se plate smanjuju, dok produktivnost istovremeno raste. Tu je još i rast vrijednosti kineskog juana u odnosu na slabi dolar.
Hal Sirkin, autor studije "Mejd in Amerika, agen", računa sa tim da će troškovi proizvodnje u Kini do 2015. godine kod velikog dijela proizvoda biti samo još 10 odsto manji nego u SAD.
Bonus video: