Egipatske vlasti uvele su policijski čas u Kairu, poslije najgoreg nasilja u prijestonici od rušenja režima Hosnija Mubaraka, u kojem je ubijeno najmanje 24, a povrijeđeno više od 200 ljudi, javili su svjetski mediji.
Do krvoprolića je došlo u sukobima hrišćana Kopta i bezbjednosnih snaga, saopštilo je Ministarstvo zdravlja, a policijski čas će trajati od ponoći do sedam ujutru.
Vlada je za ponedjeljak najavila vanrednu sjednicu povodom novonastale situacije, a premijer Esam Šaraf je apelovao na Egipćane da ne dozvole da zemlja potone u religijske sukobe.
" Ono što se dešava nisu sukobi muslimana i hrišćana, već pokušaji da se izazovu haos i neslaganja" napisao je Šaraf na svom facebook profilu, prenio je BBC.
Nekoliko hiljada ljudi, među kojima su uglavnom bili Kopti, ogorčeni zbog paljenja hrišćanske crkve na jugu Egipta, bacalo je kamenice i molotovljeve koktele na policiju, zapalivši i nekoliko vozila.
Protesti su započeli ispred zgrade državne televizije, ali su se ubrzo prenijeli i na trg Tahrir, poprište demonstracija protiv Mubaraka u februaru.
Nekoliko stotina Kopta bilo je "opremljeno" motkama na mostu u Kairu, a dim od suzavca uzdizao se iznad trga dok su demonstranti uzvikivali "Ljudi traže pad maršala", aludirajući na Huseina Tantavija, šefa vladajućeg Vrhovnog savjeta oružanih snaga.
Stotine hrišćana Kopta je ranije protestovalo ispred zgrade televizije, tražeći ostavku guvernera južne provincije Asvan, Mustafe el Sajeda.
Koptska crkva u selu Merinab u Asvanu zapaljena je 30. septembra neposredno pošto je El Sajed navodno rekao da je izgrađena bez dozvole.
Vjerski sukobi su vrlo česti u Egiptu, gdje su Kopti, koji čine 10 odsto stanovništva, na meti napada i nerijetko optužuju vlasti da ih sistematski diskriminišu.
Bonus video: