Američki Kongres blokrao je skoro 200 miliona dolara pomoći Palestincima, prenose danas izraelski mediji pisanje britanskog "Indipendenta".
Taj novac uložio bi se za pomoć u hrani, zdravstvenu brigu i izgradnju državnih institucija, a bilo je planirano da se dostavi Palestinskoj upravi (PU) tokom ove američke fiskalne godine koja se danas okončava, navodi se u novinskom izvještaju.
Međutim, nakon onoga što "Indipendet" opisuje kao "neobjavljenu blokadu" na finansiranje Palestinaca od avgusta ove godine, u odgovoru na palestinski zahtjev za punim članstvom u UN, čemu se SAD protive, ostatak pomoći namijenjen PU za ovu finansijsku godinu neće biti prebačen.
Britanski list piše da je blokada od tri Kongresna komiteta na snazi od 18. avgusta, kada su formalno obavješteni da agencija američke vlade za pomoć USAID namerava da prebaci preostalih 192 milona dolara za ovu godinu.
Administracija američkog predsjednika Baraka Obame nije u mogućnosti da obezbijedi dalje finansiranje PU, ukoliko ne ubijedi Kongres da odmrzne fondove, konstatuje "Indipendent".
PU je oštro osudula takvu odluku. Portparol PU Gasan Katib je izjavio da "nije uopšte konstruktivna" i da je su "takvi potezi nepravedni".
" To su uglavnom humatarni i razvojni projekti, to je još jedna vrsta kolektivnog kažnjavanja koja će naškoditi potrebama javnosti bez ikakvog pozitivnog doprinosa" rekao je Katib.
Bilo je zahtjeva upućivanih tokom godine Kongresu da obustavi pomoć Palestincima ako budu težili državnosti kroz UN.
Član potkomiteta za Bliski istok i Aziju republikanac Gari Akerman rekao je u ponjedeljak, na skupu kongresmena i lidera jevrejskih organizacija, da postoji potreba da se totalno odsječe sva pomoć za Palestince zbog preduzimanja akcije koja je "vrlo opasna".
Rezolucija 268, koju je većina u Kongresu usvojila u julu, apeluje na Obaminu administraciju da supenduje finansijsku pomoć PU ako bude nastavila da ostvaruje plan o glasanju u UN o priznanju državnosti i poziva na obnovu direktnih pregovora Izraela i Palestinaca.
Panel Sajveta bezbejdnosti, koji prima nove članove u UN, sastao se u petak prvi put da razmatra palestinski zahtjev, a očekuje se da će proteći nekoliko nedjelja prije donošenja odluke.
Izraelski mediji navode, pozivajući se na izvore u sjedištu UN u Njujorku, da su diskusije o zahtevu, zapravo o tehničkim pitanjima sve dok SAD, EU i četvorka bliskoistočnih mirovnih posrednika pokušavaju da obnove pregovore Izraela i Palestinaca.
Diplomatski izvori navode da SAD i zapadni saveznici imaju posebnog interesa da se debata odugovlači, kako bi njihovi napori na obnovi pregovora imali šansu da urode plodom.
Bonus video: