Nakon što je procurio birački spisak Zimbabvea, analize pokazuju da u njime ima 2.6 miliona više imena nego što bi trebalo da bude, piše u izvještaju Južno-afričke organizacije, a prenosi BBC.
Preko 41.000 osoba ima preko 100 godina, što je 4 puta više nego što ima recimo Velika Britanija, koja ima 5 puta više stanovnika i mnogo veći prosječni životni vijek.
"Ovoliki broj fantomskih glasova je više nego dovoljan da riješi bilo koje izbore" kaže autor Ričard Džonson.
Predsjednik Zimambvea, Robert Mugabe, je najavio da će izbori biti održani ove godine.
Ali njegov dugogodišnji rival i premijer, Morgan Tsvangirai, je rekao da bi trebalo da se održe 2012. godine, nakon što se donese novi Ustav, koji će obezbjediti da izbori budu fer i slobodni.
Izbore 2008. godine su obilježili činovi nasilja nad pristalicama Tsvangiraia, a posmatrači su prijavili očigledne prevare tokom glasanja.
Zajednički datumi rođenja
Džonson kažu da su vlasti Zimbabvea pokušavale da sačuvaju birački spisak od javnosti, ali da je on uspio da dobavi kopiju i da je analizira.
On primjećuje da, uprkos tome što je prosječni životni vijek u Zimambveu 49 godina, postoji 41.000 glasača koji imaju preko 100 godina.
On je otkrio da čak 16.800 ljudi ima isti datum rođenja, i to 1. januar 1901. godine, a imena preminulih osoba nisu uklonjena sa spiska.
Nekih 230 glasača je maloljetno, a neki od njih imaju ispod 2 godine.
" Ako nam je prethodno iskustvo neki vodič, fantomski glasači će učestvovati na sledećim izborima" kaže Džonson.
On je rekao da je vjerovatni broj stanovnika u Zimbabve najviše 10 miliona, zbog masovnih emigracija.
"Ako uzmete u obzir starosnu strukturu, dođete do cifre od 3.2 miliona glasača i to u najboljem slučaju, a na spisku ima skoro 6 miliona glasača".
I ranije se pretpostavljalo da postoji ogroman broj fantomskih glasača, ali su rezultati analize ipak prevazišli sva očekivanja.
Bonus video: