Gomila otpada koji plovi morem nakon japanskog zemljotresa i cunamija, lagao se kreće prema američkoj zapadnoj obali, javljaju zvaničnici, prenosi Dejli Mejl.
Nakon zemljotresa 11. marta, veliki talas je povukao više od 200.000 objekata. Automobili, brodovi, traktori, čak i čitave kuće vide se na otvorenom moru.
Još strašnija su predviđanja američkog okeanograša Kurita Ebesmejera, koji očekuje da se ljudska stopala u cipelama pojave na zapadnoj obali.
"Očekujem djelove kuća, čitave brodove i stopala u patikama", rekao je za MailOnline gospodin Ebesmejer, okeanograf iz Sijetla koji nekoliko decenijama prati olupine.
"Hiljade tijela je povučeno u more i dok će se udovi raspadati u vodi, stopala u cipalema će da plutaju", rekao je gospodin Ebesmejer.
"Očekujem neočekiano", dodao je.
Mornarica zabrinuta za bezbjednost
Članovi američke mornarice, koji su primijetili neobično plutajuće đubre, rekli su da nikad nisu vidjeli ništa slično i upozorili da je otpad prijetnja za brodove koji plove.
Naučici kažu da će komadi otpada iz Japana da stignu do zapadne obale godinu dana nakon što ih struje povuku prema Vašingtonu, Oregonu i Kaliforniji
"Izazov je provući se kroz ovo, pogotovo zbog brodova koje pokreće propeler. Može da se zaglavi u ribarskim mrežama i ostalom otpadu, a to može da bude opasno za plovila koja pokušavaju da rade", rekao je Vernon Denis za ABC Njuz.
"Tako da prolazak kroz ove prepreke nema smisla ako ćeš da izazoveš još otpada tako što će tvoje plovilo da ostane zaglavljeno u ovim vodama."
Naučici kažu da će komadi otpada iz Japana da stignu do zapadne obale godinu dana nakon što ih struje povuku prema Vašingtonu, Oregonu i Kaliforniji.
Napravljen je i grafički prikaz putovanja otpada.
Nakon nekoliko godina doprijeće do američke obale.
"Onda će da se okrene prema Havajima, pa natrag prema Aziji, i tako će da cirkuliše u onome što je poznato kao Sjevernopacifički krug", rekao je gospodin Ebesmejer.
Ebesmejer, koji je nalazio patike "Nike", plastične igračke i rukavice za hokej koje su slučajno ispadale iz azijkih teretnih brodova, sad prati veliko polje otpada koje se kreće Pacifikom iz praca Japana.
"Zamislite da stavite veliki grad u mašinu za drobljenje smeća, a onda to prospete u vodu, sa tim se trenutno borimo", rekao je.
Nema velikog rizika od radijacije
"Dio otpada koji će da dopre do zapadne obale mogao bi da bude radioaktivan nakon oštećenja japanskih nuklearnih postrojenja", kaže Džejms Hevezi, direktor Komisije za radiologiju.
"Ali to će da bude mali rizik", rekao je. "Stepen koji bude koji bude na gomili koja dođe do zapadne obale će da bude minimalan."
Samo će mali dio tog otpada da se pojavi na obali, a koliko brzo će da stigne i gdje će da izađe zavisi od različitih faktora.
"Ribarski brodovi i stvari koje plutaju vjeroatno će pod udarima vjetra da se pojave za godinu dana, dok će ostalom otpadu da bude potrebno dvije ili tri godine", rekao je Hevezi.
Natrag u Japan za 6 godina
"Ako vjetar ne zahvati otpad i oduva ga prema drugim okeanskim strujama, nastaviće da pluta u Sjevernopacifičkoj petlji i završiće krug za šest godina", smatra Ebesmejer.
"Ovoga puta će kornjače da naiđu na more smeća na svom putovanju."
"Većina otpada koji stigne do obale će da bude od plastike, koja se ne raspada. To povlači rizik od podvodnog zagađenja i ugrožavanja podvodnog života. Ali otpad nakon cunamija, iako veliki, i dalje je ništa u odnosu na smeće koje se stalno izbacuje u Okean", kaže gospodin Ebesmejer.
Zabrinut je za život nekoliko stotina mladih morskih kornjača, koje su rođene u Japanu i moraju da krenu na put preko Pacifika do Kalifornije.
"One uglavnom prate stazu Sjevernopacifičkog kruga, ali plivaju oko sjeverne strane na kojoj je sad gomila smeća", kaže Ebesmejer.
"Ovoga puta će kornjače da naiđu na more smeća na svom putovanju."
U međuvremenu, japanska meterološka agancija je podigla stepen opsnosti od cunamija na sjvero-istočnoj obali nakon još jednog zemljotresa.
Zemljotres se dogodio oko 11.30 po japanskom vremenu. Udario je nakon skoro mjesec dana od kad je katastrofalni zemljotres i cunami pogodio istu oblast.
Bonus video: