Kina je juče odbacila optužbe o prisilnom radu u jednom zatvoru u Šangaju, dan nakon medijskih izvještaja da je u božićnoj čestitki nađena poruka koju su navodno napisali zatvorenici.
„Sandej tajms” je objavio da je jedna djevojčica pronašla poruku u kovertiranoj čestitki koju je kupila u britanskom supermarketu Tesko. Poruka je glasila: „Mi smo strani zatvorenici u zatvoru ‘Kingpu’ u Šangaju. Primorani smo da radimo protiv naše volje”.
List je naveo da je primalac poruke kontaktirao Pitera Hamfrija, bivšeg britanskog novinara i istražitelja za korporativne prevare koji je bio u istom zatvoru u periodu od 2014. do 2015.
Kompanija „Tesko” je saopštila da su suspendovali kineskog snabdjevača božićnih čestitki i otvorili istragu, prenio je Rojters,
Portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Geng Šuang je juče kazao: „Mogu odgovorno da tvrdim, na osnovu informacija od relevantnih organa, zatvor ‘Kingpu’ ne prisiljava strane zatvorenike na rad”.
Geng Šuang je cijelu priču odbacio kao „farsu koju je kreirao Hamfri”.
„Nikada nijesam bio u prilici da bilo što izmislim u ovom incidentu i ovoj priči”, kazao je Hamfri za Rojters. „Ova poruka zatvorenika u Kini došla je u božićnoj čestitki koju je kupila porodica koju ja nikada nijesam sreo i nijesam poznavao prije ovoga”, dodao je on.
Hamfri je kazao da poruka odgovara „svemu što on zna”. „Razgovarao sam sa bivšim zatvorenicima koji su oslobođeni ove godine i koji su potvrdili da ih zatvorska jedinica primorava da pakuju božićne čestitke za Tesko”.
Hamfri je proveo 23 mjeseca u zatvoru pod optužbom da je nezakonito došao do privatnih podataka o kineskim građanima i prodavao tu informaciju klijentima uključujući i farmaceutsku kompaniju “GlaxoSmithKline”, podsjeća Rojters.
„Sandej tajms” je objavio da je poruku u Londonu pronašla šestogodišnja Florens Vidikomb koja ju je pokazala svom ocu. On je zatim kontaktirao Hanfrija preko Linkedina.
Bonus video: