Nakon što je na izborima u ponedjeljak njegov Likud osvojio najviše glasova, ali ipak nedovoljno da garantuje Benjaminu Netanjahuu da će ostati na vlasti ili da će država konačno izaći iz političke stagnacije, izraelski premijer je juče proglasio pobjedu pred ushićenim pristalicama.
„Ovo je bila pobjeda uprkos svim procjenama, jer smo se suprotstavili snažnim silama”, kazao je on. “Već su nas proglasili mrtvima. Naši protivnici su kazali da je era Netanjahua završena”. Ovakav povratak premijera, koji bi za par nedjelja trebalo da se pred sudom suoči za optužbama za korupciju, do sada nije zabilježen u izraleskoj politici. Kolumnista Mati Tačfeld je za list „Izrael hajum” napisao da „ovdje nije riječ o blistavom novom kandidatu koji je uspio da privuče veliku podršku, već o premijeru sa najdužim stažom u izraelskoj istoriji koji je na neki način uspio ponovo da se nametne u novom svjetlu”.
Krivicu zbog toga neizbježno snosi i njegov protivnik Beni Ganc koji se nikada istinski nije ogradio od Netanjahua u ideološkom smislu, navodi „Gardijan”.
Bivši vojni šef se uglavnom slaže sa Netanjahuom u mnogim ključnim oblastima, uključujući i nastavak okupacije palestinske teritorije i savezništvo sa drugim nacionalističkim vladarima poput Donalda Trampa. Umjesto toga Ganc je vodio kampanju zasnovanu na ličnom poštenju i integritetu. On se nadao da će ga Izraelci vidjeti kao čistu alternativu Netanjahuu, međutim ukoliko je to i bio slučaj nije mu puno pomoglo.
Usljed toga postoje dva moguća objašnjenja rezultata, navodi “Gardijan”. Jedan je da birači nijesu povjerovali u optužbe za korupciju, ili ih prosto nije briga. U tom smislu britanski list navodi da postoje sličnosti sa Trampovim pristalicama u SAD, koje ili odbijaju da vjeruju ili rado omalovažavaju kritike njegovog ponašanja.
Ravit Hekt, kolumnistkinja za ljevičarski list „Harec” kazala je da je Netanjahu vodio otrovnu kampanju protiv Ganca zadirući u njegov privatni život. On je, kako tvrdi Hekt, uspio da ubijedi birače da samo on može okončati bolni politički haos, iako će to zemlju žestoko koštati.
„Vrijedi na trenutak razmisliti o izboru koji je napravljen”, napisala je, „uzimajući u obzir divljenje Netanjahuovoj okrutnosti, obožavanje njegove diktatorske agresivnosti i poletnu podršku njegovoj kampanji koja uključuje nepatvoreni rasizam, laži, blaćenje i ponor u moralni ambis”.
Protiv Netanjahua je u novembru podignuta optužnica za prevaru, zloupotrebu povjerenja i primanje mita nakon čega je postao prvi aktuelni premijer koji je optužen za krivično djelo. On poriče optužbe i tvrdi da je žrtva lova na vještice koji sprovodi policija, tužilaštvo i neprijateljski nastrojeni mediji.
Tokom kampanje, Netanjahu nije uspio da obezbijedi imunitet. Međutim sa novim premijerskim mandatom mogao bi okrenuti javnost protiv tužilaca i sudija koji rade na njegovom slučaju. Takođe bi na druge načine mogao da odloži ili opstruira sudski proces protiv njega
Bonus video: