Rizično je ubrzavati proizvodnju vakcine

„Prema našim procjenama, nadamo se da će u aprilu neke vakcine biti klinički testirane ili korištene u vanrednim situacijama”, kazao je u petak Ženg Žongvei, direktor Centra za razvoj nauke i tehnologije u Naciolanoj zdravstvenoj komisiji
5404 pregleda 5 komentar(a)
Do sada nije uspješno razvijena vakcina za neki od koronavirusa, Foto: AP
Do sada nije uspješno razvijena vakcina za neki od koronavirusa, Foto: AP

Farmaceutske kompanije rade ubrzanim tempom kako bi razvile vakcinu protiv koronavirusa koji je zarazio više od 100.000 ljudi širom svijeta.

Iza kulisa, naučnici i medicinski eksperti strahuju da bi ubrzavanje procedura proizvodnje vakcine moglo na kraju kod pojedinih pacijenata pogoršati infekciju umjesto da je spriječi. Studije pokazuju da vakcine za koronavirus nose rizik da pogoršaju stanje odnosno umjesto da zaštite od infekcije, vakcina zapravo pogoršava bolest kada se vakcinisana osoba zarazi virusom. Mehanizam koji uzrokuje taj rizik nije u potpunosti jasan i jedna je od prepreka koja je spriječila uspješan razvoj vakcine za koronavirus.

U normalnim okolnostima, istraživači mjesecima sprovode testove na životinjama kako bi utvrdili da li postoji mogućnost da vakcina pogorša bolest. Imajući u vidu urgentnost situacije usljed munjevitog širenja novog koronavirusa, pojedine farmaceutske kompanije odmah prelaze na ograničena testiranja na ljudima, a da prethodno ne čekaju da takvi testovi budu završeni na životnjama.

„Generalno, razumijem važnost ubrzavanja procesa proizvodnje vakcina, međutim na osnovu svega što znam, sa ovom vakcinom to ne treba raditi”, kazao je za Rojters doktor Piter Hotez, dekan Nacionalne škole za tropsku medicinu na Bejlor medicinskom koledžu. Hotez je radio na razvijanju vakcine za SARS (Teški akutni respiratorni sindrom), koji takođe pripada porodici koronavirusa i koji je 2003. godine izazvao epidemiju, i otkrio je da se kod nekih vakcinisanih životinja bolest javila u težem obliku nego kod nevakcinisanih. „Postoji rizik da dođe do pogoršanja”, kazao je Hotez i dodao da se taj rizik smanjuje ukoliko testovi potvrde da se to ne dešava kod laboratorijskih životinja. Rojters podsjeća da ne postoji vakcina ni za jedan od novih koronavirusa koji su izazvali epidemije u proteklih 20 godina.

Međutim, u ovom trenutku svjetski eksperti smatraju da vrijedi rizikovati sa ubrzanim testiranjem. Na vanrednom sastanku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) održanom sredinom februara u cilju koordinisanja globalne reakcije na novi koronavirus, predstavnici istraživačkih i farmaceutskih kompanija složili su se da je prijetnja toliko velika da što prije treba početi testove na ljudima, prije završetka testova na životinjama, kazala su četiri izvora za Rojters.

„Želite vakcinu što je prije moguće”, kazala je doktorka Mari Pol Kijeni, bivša pomoćnica generalnog direktora SZO. „Onda to morate izbalansirati sa rizikom za veoma mali broj ljudi, i učiniti sve što je moguće kako biste taj rizik što je moguće više ograničili. Nacionalne agencije su zadužene za regulatorni nadzor farmaceutskih kompanija i medicinskih istraživanja. Najuticajnija od njih, američka Uprava za hranu i ljekove (FDA), nagovijestila je da se slaže sa postignutim konsenzusom i da neće spriječiti ubrzano testiranje.

„Prilikom reakcije na vanredne javne zdravstvene situacije poput novog koronavirusa, namjeravamo da ispoljimo regulatornu fleksibilnost i uzmemo u razmatranje sve relevatne podatke za određenu platformu vakcine”, kazala je portparolka FDA, Stefani Kakomo.

Kineski zvaničnici tvrde da će sljedećeg mjeseca imati spremnu vakcinu za koronavirus za vanredne situacije i klinička testiranja.

Osam instituta u toj zemlji radi na pet pristupa vakcinisanju u naporima da se izbore sa Kovidom-19, objavili su kineski mediji. Prema podacima od utorka veče, virusom je širom svijeta zaraženo više od 118.000 ljudi, a 4200 ih je umrlo, uglavnom u kontinentalnom dijelu Kine.

„Prema našim procjenama, nadamo se da će u aprilu neke vakcine biti klinički testirane ili korištene u vanrednim situacijama”, kazao je u petak Ženg Žongvei, direktor Centra za razvoj nauke i tehnologije u Naciolanoj zdravstvenoj komisiji.

Kineski zakon nalaže testiranje u trajanju od 12 do 18 mjeseci kako bi vakcine bile bezbjedne za javnost, ali se mogu i ranije staviti u upotrebu u vanrednim zdravstvenim situacijama ukoliko je procijenjeno da je korist veća od rizika.

Ženg je odbacio bojazni povodom bezbjednosti vakcina, rekavši da su razvijane u skladu sa „naučnim i standardizovanim tehničkim zahtjevima”.

Biotehnološka kompanija Moderna Inc iz Masačusetsa u SAD poslala je prošlog mjeseca svoju vakcinu Nacionalnom institutu za alergije i infektivne bolesti. Prvi rezultati bi mogli biti objavljeni u julu ili avgustu.

Bonus video: