Kongo je danas proglasio kraj epidemije ebole na istoku zemlje, druge najsmrtonosnije u istoriji.
Za nešto manje od dvije godine, od ebole je na istoku Konga umrlo 2.280 ljudi, dok su naoružani pobunjenici i nepovjerenje stanovništva onemogućavali rasprostranjenu vakcinaciju.
Kongo se i dalje suočava s velikim zdravstvenim izazovima, među kojima su najveća svjetska epidemija malih boginja, sve veća prijetnja od zaraze koronavirusom i nova epidemija ebole na sjeveru zemlje.
Svjetska zdravstvena organizacija je u aprilu planirala da proglasi okončanje epidemije ebole na istoku Konga, ali su tri dana dana prije očekivane deklaracije registrovana tri nova slučaja zaraze. Proglašenje kraja epidemije moralo je zbog toga da sačeka još 42 dana.
Epidemija, započeta u avgustu 2018. godine, predstavljala je izazov bez presedana za Svjetsku zdravstvenu organaciju, Ministarstvo zdravlja Konga i međunarodne humanitare grupe jer je to bila prva epidemija ebole u zoni sukoba.
Prisustvo naoružanih grupa predstavlja toliki rizik da vakcinacije mogu da sprovode samo mali timovi koji dolaze helikopterom.
Ali najveći deo rizika po zdravstvene radnike predstavljali su mještani, uglavnom gnijevni zbog prisustva stranaca i količine novca koji se troši na ebolu dok je znatno više ljudi umrlo od dugogodišnjih uzročnika smrti kao što je malarija.
Nekoliko godina ranije, u epidemiji ebole na zapadu Afrike umrlo je više od 11.000 ljudi, pošto u to vrijeme nije bilo licencirane vakcine ni tretmana za liječenje te zaraze.
Do izbijanja ebole na istoku Konga, napravljene su dvije eksperimentalne vakcine protiv bolesti od koje umre gotovo svaka druga zaražena osoba.
Bonus video: