Vojska Južne Koreje saopštila je da je ispalila dvije balističke rakete kao brzi odgovor na posljednju provokaciju sjevernokorejske vojske, navodi južnokorejska agencija Jonhap.
Navodi se da je vojska lansirala rakete "Hjunmu-2" sa lokacije na istoku zemlje u blizini granice dvije Koreje samo šest minuta nakon što je Pjongjang ispalila sjevernokorejsku raketu.
Južnokorejska vojska je navela da je jednom raketom "tačno pogođena" oko 250 kilometara daleka simulirana meta u Istočnom moru, što je ista razdaljina kao do aerodroma Sunan u prijestonici Severne Koreje, dok je druga raketa pala u more "u inicijalnoj fazi".
Projektil Sjeverne Koreje letio preko Japana
Sjeverna Koreja je ispalila raketu nedaleko od Pjongjanga u pravcu istoka, a koja je proletjela iznad sjevernog dijela Japana, javljaju svjetski mediji. Vojska Južne Koreje i SAD analizira koja vrsta projektila je u pitanju. Američka komanda na Pacifiku je saopštila, prema prvim procjenama, da se radi o balističkoj raketi srednjeg dometa, piše N1.
Južnokorejski vojni zvaničnici su naveli da je Sjeverna Koreja ispalila neidentifikovan projektil iz distrikta Sunan u glavnom gradu te zemlje, Pjongjangu, prenosi CNN. Napominju da se u tom dijelu nalazi glavni državni aerodrom, i da je sjevernokorejsko testiranje rakete 29. avgusta obavljeno blizu njega, a taj projektil je takođe preletio sjeverni Japan.
Japanski javni servis NHK javlja da je projektil preletio iznad sjevernog japanskog ostrva Hokaido i nestao u Pacifiku oko 2.000 kilometara istočno od Japana. Vlada te zemlje je saopštila da nema opasnosti za ljude u Japanu, prenosi Gardijan.
Raketa je letjela oko 3.700 kilometara, a kretala se na visini od 770 kilometara, prije nego što se srušila u Pacifik, saopštile su vojne vlasti Južne Koreje. U toj zemlji sazvana je hitna sjednica savjeta za nacionalnu bezbjednost. Takođe i u Japanu.
Japanska obalska straža saopštila je da nije prijavljena nikakva šteta koju su napravili pali objekti.
Šef vladinog kabineta te zemlje Jošihide Suga nazvao je ovaj potez Pjongjanga "prekomjernom provokacijom".
#NewsMap #NorthKorea's missile landed 2.000 km east of #Hokkaido. This means, it flew 3.700 km. It's 3.400 km from #Pyongyang to #GUAM. pic.twitter.com/lcQuWw5LaA
— Julian Röpcke (@JulianRoepcke) September 14, 2017
Do novog lansiranja projektila došlo je samo dan nakon što je Sjeverna Koreja uputila nove prijetnje Japanu i SAD. Pjongjang je, naime, saopštio da "nema više potrebe da postoji Japan", a da će SAD pretvoriti u pepeo i tamu.
Savjet bezbjednosti je u ponedjeljak jednoglasno usvojio nove sankcije Sjevernoj Koreji poslije njene šeste nuklearne probe izvedene 3. septembra.
Sjevernokorejski ambasador ocijenio je tada da su nove sankcije, na inicijativu SAD, "zločinačke" i upozorio Vašington da su spremni da upotrebe "sva moguća sredstva" kao odgovor.
"Mjere koje će preduzeti Demokratska Narodna Republika Koreja nanijeće Sjedinjenim Državama najveći bol koji nijesu do sada iskusili u svojoj istoriji", rekao je ambasador Tae Song Han na konferenciji u Ženevi.
Izvještaji stručnjaka UN su pokazali da je, nakon dva nuklearna testiranja 2016. godine, Pjongjang do avgusta ove godine ispalio 14 balističkih raketa, od kojih dvije međukontinentalne. A zatim je ispaljena raketa srednjeg dometa iznad Japana polovinom avgusta, dok je nuklearno testiranje, kako tvrde iz Pjongjanga, hidrogenske bombe izvedeno početkom septembra.
Stoltenberg pozvao na "globalni odgovor" Sjevernoj Koreji
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg pozvao je danas na "globalni odgovor" na najnovije lansiranje rakete koje je izvela Sjeverna Koreja, karakterišući taj potez kao "nemarno kršenje rezolucija Ujedinjenih nacija".
"Lansiranje rakete koje je Sjeverna Koreja izvela, jeste još jedno nemarno kršenje rezolicija UN-a - velika prijetnja po međunarodni mir i bezbjednost, što zahtjeva globalni odgovor", poručio je putem Tvitera Stoltenberg, prenosi AFP...
Kina se protivi korišćenju balističkih raketa Sjeverne Koreje
Ministarstvo spoljnih poslova Kine saopštilo je u ponedjeljak da se protivi upotrebi balističkih raketa Sjeverne Koreje i njenom kršenju rezolucija Savjeta bezbjednosti UN.
Naglasak na suzbijanju raketnih i nuklearnih sposobnosti Sjeverne Koreje, međutim, ne bi trebalo da ugrožava napore da se to pitanje riješi mirnim i diplomatskim putem, rekla je portparolka Ministarstva Hua Čunjing nakon što je Sjeverna Koreja izvela najnovije lansiranje rakete, prenosi Rojters.
Hitna sjednica Savjeta bezbjednosti
Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija zakazao je za danas vanrednu sjednicu poslije najnovije raketne probe Sjeverne Koreje.
Misija Etiopije, koja predsjedava Savjetu ovog mjeseca, saopštila je da će konsultacije iza zatvorenih vrata biti održane u petak popodne na zahtjev SAD i Japana.
Premijer Japana Šinzo Abe osudio je lansiranje rakete kao nepromišljen čin koji "gazi po želji međunarodne zajednice da se postigne mirno rješenje".
"Nepromišljen čin Sjeverne Koreje apsolutno je neprihvatljiv", rekao je Abe.
Japanski premijer je rekao da nova raketna proba naglašava potrebu da se u potpunosti ispuni svrha sankcija UN i da je međunarodnoj zajednici više nego ikada potrebna solidarnost.
Američki državni sekretar Reks Tilerson pozvao je sve zemlje da preduzmu nove mjere protiv režima Kim Džong Una.
Tilerson je rekao da rezolucije usvojene u Savjetu bezbednosti UN ranije ove sedmice "predstavljaju pod, a ne plafon akcija koje treba da se preduzmu".
Kina i Rusija, istakao je Tilerson, "moraju da pokažu netoleranciju na ova nepromišljena lansiranja raketa preduzimanjem sopstvenih direktnih akcija".
"Ništa nas neće zaustaviti"
Centralni partijski list Sjeverne Koreje "Rodong sinmun" zbog novog raketnog testiranja napisao je da nikakav pritisak spolja neće natjerati Pjongjang da prekine sa razvojem nuklearnog oružja i balističkih raketa.
"Ako SAD i dalje ne budu slušale naše iskrene savjete, samozaštita naše republike će samo jačati", navodi se u članku "Rodong sinmun".
Galerija
Bonus video: